Jaki sprzęt fotograficzny jest konieczny w podróży?

Wiele osób zastanawia się, jaki aparat fotograficzny kupić i jak dokonać właściwego wyboru spośród szerokiej gamy dostępnych urządzeń fotograficznych.

Znalezienie odpowiedniego sprzętu oraz niezbędnych akcesoriów nie jest takie proste, jak się wydaje. Każdy ma inne wymagania wobec aparatu fotograficznego, a oczekiwania co do niego rozwijają się i zmieniają w czasie. Zakup aparatu fotograficznego jest zawsze kompromisem wobec naszych oczekiwań i posiadanych funduszy. Warto jednak wiedzieć, że to czy aparat ma 5 megapikseli lub 12 megapikseli nie ma żadnego wpływu na jakość obrazu, chyba że jakość czujnika obrazu rośnie wraz z nim. O wiele ważniejszy jest obiektyw.

W tym miejscu aparaty fotograficzne różnią się najbardziej. Słabe obiektywy do aparatów są rozmyte na krawędziach, stwarzają ciemniejszy obraz niż w rzeczywistości lub go niepotrzebnie zakrzywiają. W przypadku aparatów liczy się także zoom optyczny, który jednak jest dzisiaj standardem. Każda torba fotograficzna powinna być możliwie najbardziej lekka, ale jednocześnie musi mieć wystarczająco dużo miejsca na aparat fotograficzny i najlepiej dwa dodatkowe obiektywy do aparatów oraz wystarczająco dużo kieszeni na różne przybory, a także pokrywę przeciwdeszczową. Powinno tam być także miejsce na odpowiednie osłony przeciwsłoneczne. Dla każdego fotografa są również konieczne statywy. To nasza ochrona przed wstrząsami. Jeśli nie mamy szczególnie stabilnych rąk lub stabilnego oparcia pod aparat, obraz będzie niewyraźny w czasie naświetlania dłuższym niż 30 sekund. Z kolei dzięki optycznemu stabilizatorowi obrazu można podwoić lub czterokrotnie wydłużyć czas naświetlania. Podobnie nieodzowne wydają się najlepszej możliwej jakości lampy fotograficzne, ponieważ to od nich w dużej mierze będzie zależało to, czy cokolwiek sfotografujemy. Czasami nawet światło dzienne nie jest wystarczające do zrobienia dobrego zdjęcia.

Akcesoria obejmują też wystarczającą ilość kart SD, ale także zapasową baterię, urządzenie do dyktowania nagrań dźwiękowych oraz przenośny dysk twardy do łatwego tworzenia kopii zapasowych danych. Oczywiście, także określone narzędzia do czyszczenia zabrudzeń są bardzo ważne w drodze. Ściereczka także powinna być zawsze nieodłączona w podróży.

Poprzedni artykułFotograf na ślub i wesele – czym się kierować przy wyborze?
Następny artykułObiektywy – jakie warto mieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj