Drukowanie zdjęć – jakiego urządzenia potrzebujesz?

W dobie aparatów cyfrowych jakościowe zdjęcia bez trudu można wykonać zwykłym smartfonem. Jednak wiele osób pragnie zapewnić sobie pamiątkę w formie papierowych zdjęć w albumie. Zdjęcia wykonane w technologii cyfrowej i zapisane na dysku można oczywiście wydrukować w domowych warunkach, ale potrzebna jest do tego specjalna drukarka. W tym miejscu powiemy o tym, jakie urządzenia drukujące pozwolą na wydrukowanie zdjęć.

Druk w kolorze to absolutna podstawa

Skoro zależy Ci na drukowaniu zdjęć, musisz oczywiście wybrać drukarkę oferującą druk kolorowy, o ile oczywiście nie planujesz samych czarno-białych odbitek. Dużo tańsze pod tym względem okażą się kolorowe drukarki atramentowe, które można zakupić za kilkaset złotych. Dużo drożej wypadają kolorowe drukarki laserowe, których cena może wynieść powyżej 1000 złotych. Biorąc jednak pod uwagę, jak ogromne ilości tuszu idą na wydrukowanie jednego zdjęcia, jeśli zamierzasz regularnie drukować fotografie, jedynym słusznym rozwiązaniem pozostaje jakościowa drukarka laserowa. Warto także wspomnieć o tym, że zdjęcia wydrukowane w technologii atramentowej są początkowo wilgotne i bardzo brudzące. Należy odczekać, aż dokładnie wyschną.

Wysoka rozdzielczość drukowania w kolorze

Jednym z kluczowych parametrów drukowania jest rozdzielczość. Jeśli zależy Ci na drukowaniu pięknych zdjęć, wysoka rozdzielczość drukarki jest cechą nieodzowną. Absolutnym minimum wydaje się jakość HD, czyli drukowanie w rozdzielczości 1920 x 1080 dpi. Niemniej jednak, najnowocześniejsze drukarki laserowe już dawno osiągnęły standardy jakości 4K i pozwalają na drukowanie kolorowych zdjęć w rozdzielczości rzędu 4096 x 3112 oraz 3840 x 2160 i większych.

Obsługa papieru w odpowiednim formacie i gramaturze

Zdjęcia mogą być wydrukowane na zwykłym papierze, ale wtedy nie będą prezentować się okazale. Dlatego też, osoby, które chcą drukować fotografie muszą zadbać o urządzenie, które będzie obsługiwało papier o odpowiednio wysokiej gramaturze. Tutaj rozpiętość jest dość duża. Już w przypadku gramatury na poziomie 135 – 150 g/m3 możemy mówić o papierze fotograficznym, jednak te najbardziej wytrzymałe papiery posiadają gramaturę powyżej 200 g/m3. Im większą gramaturę obsługuję drukarka, tym wytrzymalsze zdjęcia będzie można na niej drukować. Do tego dochodzi także obsługa formatu, w którym chcemy wydrukować fotografie. Nowością w ofercie oprócz białych papierów są także papiery kolorowe dostępne pod tym linkiem: https://inkhouse.pl/papier,drukarkowy-ksero.html

Jak wybrać drukarkę pod kątem drukowania zdjęć?

Wiemy już, jakie parametry powinna posiadać drukarka przeznaczona do drukowania fotografii. Niezbędna jest odpowiednio duża rozdzielczość, a także obsługa papieru w odpowiednim formacie i gramaturze. Samo urządzenie musi także drukować w kolorze. Te wszystkie parametry sprawiają, że najlepszym rozwiązaniem dla osób marzących o drukowaniu fotografii w zaciszu własnego domu okaże się dobra drukarka laserowa.

Ciekawą propozycją może być także drukarka Brother z tuszami na tzw. dolewkę: https://inkhouse.pl/materialy,do-brother-dcp,t425w,d-4416.html

Zacznijmy od tego, że drukarki atramentowe średnio nadają się do drukowania zdjęć, a wszystko za sprawą ogromnego zużycia tuszu – wystarczy kilka zdjęć, aby opróżnić cały kartridż. To oznacza także dużo wyższe wydatki. Tonery obecne w drukarkach laserowych radzą sobie znacznie lepiej i pozwalają wydrukować dużą liczbę fotografii bez konieczności wymiany tonera. Ponadto, drukarki laserowe mogą zaoferować większą rozdzielczość drukowania, a samo zdjęcie nie musi schnąć zaraz po wydrukowaniu. Jedno jest pewne, drukarka zdolna do drukowania naprawdę dobrych zdjęć oznacza spory wydatek, zwykle znacznie wykraczający poza 1000 złotych.

Poprzedni artykułJak uczyć się fotografii?
Następny artykułDlaczego warto zainwestować w profesjonalne zdjęcia firmy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj