Radzimy jak wyposażyć profesjonalne studio fotograficzne!

Radzimy jak wyposażyć profesjonalne studio fotograficzne!

Wielu początkującym fotografom wydaje się, że do osiągania sukcesów w swojej branży wystarczy dobrej jakości aparat fotograficzny oraz odpowiednie oprogramowanie do obróbki zdjęć.

Nie jest to jednak cała prawda, jako że aby stworzyć profesjonalne studio fotograficzne, potrzebujemy dodatkowego wyposażenia, które to umożliwi nam wykonywanie pięknych zdjęć o bardzo dobrej jakości idealnie dopasowanych do okazji.

O tym, co jest niezbędne do otwarcia studia fotograficznego z prawdziwego zdarzenia rozmawialiśmy z właścicielem krakowskiego studia „Łobzowska Studio”. Uważa on, że nie należy oszczędzać na profesjonalnym oświetleniu, które według niego jest absolutnie najważniejsze w fotografii. Czyniąc pierwsze kroki jako działający w sposób profesjonalny fotograf posiadać oświetlenie błyskowe, ciągłe lub plenerowe – w zależności od tego, jakiego typu fotografie stanowić mają kluczowy punkt naszej działalności twórczej.

Odpowiednie doświetlenie zdjęć to także zminimalizowanie niepotrzebnych cieni oraz właściwie pokazany obiekt lub osoba będące tematem fotografii – dla artysty jest to nie wymagająca dyskusji kwestia niezwykle ważna.

Profesjonalne studio fotograficzne nie może się także obyć bez regulowanych solidnych statywów, dzięki którym będziemy w stanie zrobić zdjęcia do dokumentów, portrety , a nawet fotografie ślubne. Nie zawsze bowiem uda się nam uchwycić zadowalające ujęcie trzymając aparat w ręku. Gdy spoczywa on zamontowany na statywie, o wiele łatwiej jest wyregulować aparat uwzględniając warunki otoczenia i właściwie wykadrować zdjęcie, które mamy zamiar zrobić.

Odrębny akapit trzeba poświęcić obiektywom, jako, że to właśnie one tworzą podstawę pracy fotografa. W zależności od ich specyfiki, pozwalają wykonywać zdjęcia w trybie makro, a więc czynić obiekt maksymalnie przybliżony, jak też fotografować obiekty i scenerie bardzo od nas oddalone – są to tak zwane teleobiektywy. Doświadczony artysta fotograf powinien użytkować posiadający wiele różnorodnych funkcji zestaw tego typu akcesoriów, dzięki czemu żadne zlecenie nie okaże się nie będące w jego zasięgu. Nie wystarczy bowiem wysokiej klasy aparat, jeżeli nie jesteśmy w stanie wymusić odpowiedniego zbliżenia lub też gdy posiadany obiektyw standardowy uniemożliwia osiągnięcie satysfakcjonującej ostrości zdjęcia.

Konieczną potrzebną okazać się może także dobrej jakości lampa błyskowa mocowana do posiadanego osprzętu fotograficznego, która to zapewni dodatkowe doświetlenie pomieszczenia, tym samym osiągając efekt faktycznej głębi oraz ostrości fotografowanej sceny. Gdy często pracujemy w terenie, opłaca się także przeznaczyć środki na zakup obszernej torby, w której będziemy mogli złożyć nie tylko samo body aparatu, ale także różnorodne obiektywy, akcesoria i składany statyw.

Projektując studio w pomieszczeniu pamiętajmy o specjalnym tle fotograficznym, które powinno się w nim znaleźć. Pomimo tego, że wszystkie te elementy są relatywnie kosztowne, to stale podnosić jakość świadczonych usług. Umożliwią one nam także tak potrzebną w zawodzie fotografa elastyczność, a więc możliwość pracy niezależnie od zastanych warunków.Jeśli osiągniemy poziom, w którym nie będziemy zamartwiać się sprzętem, a tylko poszukiwać tego jedynego, właściwego ujęcia, oznaczać to będzie, że dysponujemy wszystkim, co nam w danej chwili jest potrzebne.

Poprzedni artykułJaki statyw do aparatu wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze statywu fotograficznego
Następny artykułObiektywy Canon — technologia ostrości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj