Formaty kwadratowe, czyli instafoty

Kiedy decydujemy się na wywoływanie zdjęć online, najczęściej zamawiamy odbitki w standardowym formacie 10×15. Od wielu lat jest on niezwykle popularny. To właśnie zdjęcia w tym rozmiarze najczęściej wypełniają nasze albumy fotograficzne. Oczywiście fotolaby z reguły posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę, dzięki czemu mamy do dyspozycji cały wachlarz typowych rozmiarów i mniej popularnych formatów.

Na coraz większego konkurenta zdjęć 10×15 wyrastają fotografie w formacie kwadratowym, nazywane również instafotami.

Dlaczego instafoty zyskują na popularności?

Przyczyna jest niemal oczywista i wiąże się z przenoszeniem naszej aktywności do internetu. Instafoty, czyli zdjęcia w proporcji kwadratowej spopularyzował Instagram. Dzięki temu serwisowi społecznościowemu, zdjęcia tego typu stały się codziennością dla wielu osób. Instagram sprawił, że mamy nie tylko szansę łatwego dzielenia się swoimi przeżyciami z innymi. Bardzo łatwo też możemy wpływać na wygląd zdjęć, korzystając z wielu filtrów, jakie Instagram udostępnia swoim użytkownikom. Aby uzmysłowić sobie popularność tego, medium wystarczy zerknąć w statystykę. W 2019 roku w Polsce Instagram miał 6,8 miliona aktywnych użytkowników, na całym świecie liczba kont sięga 1 miliarda osób.

 zdjęcia kwadratowe

Do czego najlepiej nadają się zdjęcia kwadratowe.

Zdjęcia kwadratowe, zwłaszcza te w niewielkich rozmiarach, takich jak 10×10, 13×13 i 15×15 doskonale nadają się do albumów, zwłaszcza tych, przeznaczonych na zdjęcia wklejane. Kwadratowy format sprawi, że kolekcja naszych zdjęć zyska oryginalny charakter.

Ciekawym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnych ramek tzw. galeryjek, przeznaczonych na niewielkie fotografie kwadratowe. Zestaw zdjęć umieszczonych w tego typu ramkach z pewnością będzie ozdobą każdego pomieszczenia.

Oczywiście fotografie kwadratowe można także wywoływać w dużych formatach. Dzięki temu zyskamy oryginalny i tani element wystroju wnętrza. Duże, kwadratowe zdjęcia mogą także stać się świetnym prezentem dla bliskiej nam osoby. Format kwadratowy jest zwłaszcza polecany do fotografii portretowych.

Ile kosztują zdjęcia kwadratowe?

Cena zdjęć jest uzależniona od formatu oraz papieru, na jakim fotografia będzie wywoływana. Najmniejszy format, czyli 10×10 można w niektórych fotolabach zamówić już od 15 gr za pojedynczą odbitkę. Kiedy jednak chcemy zdecydować się na większy rozmiar, to musimy się liczyć z nieco wyższymi wydatkami. Powiększenia w formacie 30×30 to koszt około 3 zł a duże formaty drukowane na papierze satynowym to wydatek sięgający kilkudziesięciu złotych.

 

Poprzedni artykułCzym są presety do zdjęć i dlaczego warto ich używać?
Następny artykułKolorowe dymy w ślubnych sesjach zdjęciowych, efekt wow!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj