Czym są presety do zdjęć i dlaczego warto ich używać?

Każdy z nas marzy o pięknych i jedynych w swoim rodzaju fotografiach, którymi można wzbogacić swoje profile social media, lub pochwalić się znajomym. Niepowtarzalny efekt zdjęć można uzyskać za pomocą umiejętności fotograficznych, jednak czasem wystarczy zastosować preset. Presety to nic innego jak filtry nakładane na zdjęcie, mające na celu wydobyć ich odpowiednie barwy, światła i cienie oraz ogólny charakter. Obecnie najpopularniejszą aplikacją pozwalającą edytować zdjęcia w ten sposób jest Adobe Lightroom.

Czym jest Adobe Lightroom?

Adobe Lightroom to jedna z najpopularniejszych aplikacji do edycji zdjęć, która umożliwia retuszowanie zdjęć przed opublikowaniem ich na kanałach takich jak Instagram czy Facebook. Jedną z najlepszych funkcji aplikacji są jej ustawienia wstępne, które pozwalają na zastosowanie zestawu edycji i efektów na zdjęciu, za pomocą jednego kliknięcia. Istnieją dwie wersje aplikacji – mobilna i komputerowa. Różnica między nimi jest taka, że na telefon można ją pobrać za darmo, natomiast wersja komputerowa jest płatna. Jest to program przepełniony różnorodnymi narzędziami i ustawieniami, które możesz wykorzystać by odmienić swoje zdjęcia i nadać im profesjonalny wygląd.

Ustawienia predefiniowane sprawiają, że edycja zdjęć jest znacznie szybsza i łatwiejsza, a jeśli korzystasz z tych opracowanych przez profesjonalnych grafików i fotografów, są one również dobrym sposobem na zapewnienie, że Twoje zdjęcia wyglądają jakby były edytowane przez profesjonalistę.

Podczas gdy opanowanie Adobe Lightroom na komputerze wymaga czasu i praktyki, korzystanie ze wstępnych ustawień Lightroom w aplikacji mobilnej jest szybkim i łatwym sposobem by móc samodzielnie dostosować ustawienia zdjęcia pod swoje preferencje. Nie zawsze jednak samemu można uzyskać efekt taki, jak np. po zastosowaniu profesjonalnego presetu.

Czym natomiast są presety?

Presety to nic innego jak zbiór ustawień w Lighroomie, stworzonych by uzyskać określony wygląd i styl na zdjęciach. Wystarczy pobrać i zainstalować określony plik z presetem i wgrać go do aplikacji Lightroom, aby móc przerabiać zdjęcia jednym kliknięciem. Określone ustawienia każdego presetu można natomiast modyfikować tak, aby dostosować je pod dane zdjęcie lub osobiste preferencje. Presety są bardzo pomocne, gdy chcesz, aby twoje konto na Instagramie lub portfolio fotograficzne miało niebanalny charakter. Wydobywają one również określone elementy ze zdjęcia i w pełni wykorzystują ich potencjał. Obecnie jest to duży trend w sferze internetowej, który może pomóc Ci wybić się jako początkujący influencer, podróżnik czy fotograf. Tak naprawdę używanie presetów to niekończąca się zabawa. Mając do wykorzystania ich kilka wariantów, możesz patrzeć jak jedno zdjęcie zyskuje całkowicie odmienny styl. To ty tworzysz historię, którą przekażesz za pomocą swoich zdjęć.

Jak zdobyć presety?

Jeśli znasz się na obróbce fotograficznej, być może będziesz w stanie samodzielnie wykonać swój własny preset używając ustawień aplikacji Lightroom. Jeśli jednak temat ten jest Ci obcy, możesz zakupić je ze specjalnego sklepu, w którym dostępne są presety stworzone przez profesjonalnych fotografów. Jednym z takich sklepów jest sklep impresset.pl , oferujący presety w różnych stylach, na różne okazje oraz do wielu typów fotografii.

Poprzedni artykułKubek ze zdjęciem – oryginalny pomysł na prezent
Następny artykułFormaty kwadratowe, czyli instafoty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj