Czym są zdjęcia HDR?
Zdjęcia HDR wyróżniają się nasyconą kolorystyką, brakiem prześwietleń, widoczną fakturą chmur. Każdy momentalnie zwróci na nie uwagę, nie każdemu takie zdjęcie przypadnie do gustu. Niektórzy uważają, że daje tandetny efekt, dla innych są po prostu wyraziste, wręcz bajkowe. Chociaż w fotografii zdjęcia HDR stały się modne stosunkowo niedawno, to technika HDR po raz pierwszy została użyta już w 1857 roku. Żeby wiedzieć, jak zrobić zdjęcia HDR, należy najpierw dowiedzieć się, czym są zdjęcia HDR. Fenomen i odkrywczość tych zdjęć polega na tym, że pokonują one ograniczenia aparatów. Nie ma takiego aparatu, którego matryca rejestrowałaby tak dużą rozpiętość tonalną jak ludzkie oko . Na jednej klatce nie ma możliwości uzyskania szczegółów zarówno w najjaśniejszych, jak i najciemniejszych częściach obrazu. Można to uzyskać łącząc kilka klatek.
Jak robić zdjęcia HDR?
Zdjęcia HDR wykonuje się poprzez łączenie kilku klatek tej samej sceny. Każda klatka jest naświetlona w winny sposób. Po połączeniu takich zdjęć uzyskuje się pełny zakres dynamiki tonalnej sceny. Mówiąc prostszym językiem trzeba zrobić 3-5 zdjęć o różnej jasności, od ciemnych do wręcz prześwietlonych. Zdjęcia powinny różnić się tylko i wyłącznie jasnością. Inne wartości takie jak ISO, czas naświetlania muszą pozostać niezmienne. Ponadto trzeba zaopatrzyć się w solidny statyw, ponieważ kluczowym jest fotografowanie jednej sceny. Zrobione już zdjęcia należy otworzyć w odpowiednim programem. Jednym z nich jest darmowy Luminance HDR. Wiedząc, jak zdrobić zdjęcia i mając już pierwszą sesję za sobą można też użyć Adobe Photoshop. W tych, i nie tylko tych programach trzeba połączyć wykonane zdjęcia, aby uzyskać obraz HDR.
Kiedy sprawdzi się technika zdjęć HDR?
Kiedy już wie się, czym są zdjęcia HDR i jak zrobić zdjęcia HDR, następuje etap, w którym szuka się tematu, na którym można wypróbować nowe umiejętności. Otóż technika HDR spisuje się znakomicie w przypadku pejzaży wykonywanych pod słońce, mocno oświetlonych wnętrz, nocnych widoków z silnym źródłem sztucznego oświetlenia i w każdym innym momencie, kiedy tylko intuicja podpowiada, że ten właśnie fragment rzeczywistości chciałoby się zobaczyć na zdjęciu w technice HDR.
Super poradnik, teraz już wiem jak robić zdjęcia HDR !