Fotograf na ślub i wesele – czym się kierować przy wyborze?

Ślub i wesele to ważny moment dla pary, która decyduje się na spędzenie ze sobą reszty życia. Dlatego też niezwykle ważnym jest, aby każdy szczegół był dopracowany i aby każdy element był decyzją obu stron. To wszystko po to abyście oboje czuli się dobrze i komfortowo w ten dzień i aby stres związany z przygotowaniami zredukować do minimum. Warto więc zacząć organizację dużo wcześniej, załatwić sprawy, które mogą być załatwione przed czasem. Warto też sporządzić sobie listę rzeczy do załatwienia i wykreślać stopniowo te, które już udało wam się zamknąć. Jedną ze spraw, którą możecie, a nawet musicie załatwić wcześniej, jest wybór fotografa. Wbrew pozorom nie wystarczy tylko spojrzeć w portfolio i na tej podstawie podejmować decyzję. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Ustalcie oczekiwania

Już na samym początku warto pomyśleć, jakie są wasze oczekiwania w stosunku do stylu zdjęć ślubnych i samej pracy fotografa. Pomyślcie nad tym jakie kolory zdjęć wam się podobają, czy chcecie też zdjęcia czarno białe, jeżeli w kolorze to jaka tonacja zdjęć wam najbardziej odpowiada. Zastanówcie się też czy zależy wam na złapaniu tak zwanej “golden hour” (szczerze polecam, takiego ciepła na zdjęciach jak podczas tego czasu nie znajdziecie nigdzie indziej). “Złota godzina” to czas tuż albo tuż po wschodzie słońca albo tuż przed jego zachodem.

dwiewieze.plNaprawdę warto z tego dobrodziejstwa natury skorzystać! Na początku warto też zadecydować o miejscu pleneru, o tym czy ma się odbyć w dniu ślubu czy w późniejszym terminie. Polecamy w dniu ślubu krótką sesję, a na dłuższą warto umówić się nieco później. Warto również zanim zdecydujecie się na konkretną osobę ustalić budżet jaki jesteście w stanie przeznaczyć na reportaż ślubny. Nie warto jednak ustalać ścisłej kwoty a widełki – to pozwoli wam na większą elastyczność.

Szukajcie a znajdziecie

W obecnych czasach najłatwiej usługi tego typu wyszukiwać w Internecie. Zaletą tej formy poszukiwań jest to, że możecie to zrobić w dowolnym momencie, na spokojnie w domu. Plusem jest również to, że bardzo często od razu możecie zapoznać się z portfolio, cennikiem i stylem danego fotografa. Możecie oczywiście też skontaktować się mailowo w celu uzyskania dokładniejszych informacji. Innym pomysłem na znalezienie fotografa jest wybranie się na Targi Ślubne, które są organizowane co roku w różnych miastach Polski. Przy okazji na targach możecie zebrać też inne inspiracje dotyczące wesela. Dobrym pomysłem jest również zasięgnięcie porady znajomych, którzy już brali ślub i mogą kogoś polecić.

Porozmawiajcie z fotografem

Gdy już wybierzecie kilku kandydatów na waszego ślubnego fotografa warto umówić się z nim na spotkanie w celu ustalenia szczegółów i przede wszystkim po to, aby poznać nieco przyszłego podwykonawcę. Ważne aby wybrać osobę, która jest kontaktowa i odpowiada wam temperamentem, z którą po prostu dobrze się czujecie. To na pewno wpłynie na to, jak będą wyglądały wasze zdjęcia. Jak będziecie czuli się z fotografem dobrze i komfortowo, to na pewno przełoży się na piękno i naturalność późniejszych zdjęć. Warto też wziąć pod uwagę wskazówki fotografa co zaaranżowania przestrzeni ślubu i wesela – to na pewno pomoże w jeszcze lepszych kadrach z tego wyjątkowego dnia.

Dobry fotograf, to osoba która ma indywidualne podejście do klienta, jest wrażliwa na drugiego człowieka, osoba, którą cechuje otwartość na nowe doświadczenia i pomysły. Niezbędne jest również profesjonalne podejściu do tematu ślubu. Gdy będziecie uzgodnić szczegóły, koniecznie dopytajcie czy wybrana przez was osoba ma pozwolenie na robienie zdjęć w kościołach (w niektórych parafiach jest ono wymagane). Niezwykle ważnym elementem rozeznania przed wyborem jest też to, co dokładnie wchodzi w skład usług fotografa, czyli oczywiście koszt usługi oraz termin realizacji, ale też inne szczegóły, np. czy istnieje możliwość zamówienia albumów czy fotoksiążek, w jakiej formie przekazywany jest gotowy materiał itd.

Podpiszcie umowę

Umowa to gwarancja rzetelnej, dobrze zrealizowanej pracy, która jest elementem ochronnym zarówno dla usługodawcy jak i usługobiorcy. Powinny być w niej punkty dotyczące ceny, czasu realizacji zlecenia, kwoty zaliczki, formy w jakiej zdjęcia zostaną przekazane oraz informacje dotyczące ewentualnych usług dodatkowych. Jeżeli fotograf jakiego wybraliście nie chce podpisać umowy, polecamy raczej zrezygnować z jego usług.

Poprzedni artykułFotoobrazy – oryginalny pomysł na prezent i dekorację ścienną
Następny artykułJaki sprzęt fotograficzny jest konieczny w podróży?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj