Dokumenty potwierdzają naszą tożsamość i dowodzą naszego istnienia. Człowiek, który ich nie posiada, jest niczym duch. Jednym z ważniejszych elementów każdego dokumentu jest zdjęcie, ale musi być ono wykonane z zachowaniem szeregu wytycznych. Poznajmy je! Dowiedzmy się, o czym trzeba pamiętać, aby fotografia była idealna.

Bez fotografa ani rusz

Chociaż dzisiaj robienie zdjęć jest banalnie łatwe, to są sytuacje, gdy bez prawdziwego fotografa nic nie wskóramy. Możemy codziennie robić selfie, uwieczniać górskie widoki podczas weekendowego wypadu czy rodzinną imprezę, ale nie mamy szans, żeby przygotować zgodne w wymogami zdjęcie do dokumentów. I niezależnie czy mówimy o fotografii do prawa jazdy, paszportu czy dowodu osobistego.

To, co najważniejsze na początek

Tego rodzaju zdjęcia są specyficzne, bo rządzą się sztywnymi regułami, których nie można złamać. Jedno niedopatrzenie może spowodować, że urzędnicy odrzucą nasz wniosek. Dlatego też koniecznie musimy korzystać z usług profesjonalnego fotografa, na przykład zdjęcia do prawa jazdy ursus. Oczywiście format zdjęcia jest sztywno ustalony i wynosi 3,5 cm na 4,5 cm. Reguły dotyczą również:

  • pozycji głowy (twarz powinna być skierowana na obiektyw),
  • wyglądu twarzy (oczy i brwi muszą być całkowicie widoczne, uszy nie muszą być odsłonięte, a fryzura może wystawać poza obrys)
  • oraz oczu i kierunku patrzenia (wzrok musi być skierowany w obiektyw, a oczy naturalnie otwarte, nieprzymknięte).

Nie zapominajmy o tle, które powinno być białe, a twarz ostra i o odpowiednim kontraście. Niedopuszczalne są prześwietlenia czy cienie, dlatego oświetlenie musi być równomierne. Zdjęcie musi być kolorowe – naturalnie wysokiej jakości – wykonane na błyszczącym papierze.

O czym dodatkowo wiedzieć?

  • Co jak nosimy okulary? Czy powinniśmy mieć je na zdjęciu? Zaleca się ich ściągnięcie, aby uniknąć odbicia refleksu.
  • A czy można mieć nakrycie głowy? Pod żadnym pozorem, chyba że należymy do jakiejś wspólnoty religijnej. Jeśli jesteśmy taką osobą, powinniśmy to potwierdzić, pokazując zaświadczenie o takiej przynależności.
  • A co z biżuterią? Tu też lepiej ściągnąć ją na czas robienia zdjęcia. Oczywiście, jak nie wiążę się to z uszkodzeniem uszu lub twarzy.
  • Osobną kategorią są zdjęcia dzieci. Koniecznie więc zwracajmy tu uwagę na tło, które powinno być jednorodne, bez innych osób w kadrze. Twarz powinna być odsłonięta, a usta dziecka zamknięte (jeśli pociecha ma powyżej pięciu lat).

Jak widać, jest trochę wymogów, ale nie musimy zbytnio o nich pomyśleć, gdyż fotograf wszystko nam dokładnie objaśni przed zrobieniem zdjęcia. Warto korzystać z profesjonalnej usługi, którą zapewnia fotoursus.pl.

Poprzedni artykułObiektywy Canon — technologia ostrości
Następny artykułNiezapomniana fotografia ślubna – jak to zrobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj