Jaki aparat fotograficzny wybrać?

Jaki aparat fotograficzny wybrać?

Pytanie wydawać by się mogło banalne. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy każdy użytkownik smartfona jest fotografem, od aparatu fotograficznego wymaga się więcej. Jaki bowiem sens miałby zakup aparatu, który robiłby zdjęcia tej samej jakości co telefon? Jaki aparat fotograficzny wybrać powinien amator, robiący zdjęcia od czasu do czasu? A jaki bardziej zaawansowany i świadomy fotograf?

Jaki aparat fotograficzny wybrać dla początkującego fotografa?

Na pewno aparat, który robi dobre zdjęcia w trybie auto, czyli w którym to aparat dobiera wszystkie ustawienia za użytkownika. Warto wybrać aparat, który ma kilka pokręteł dostępnych na wierzchu. W takim przypadku fotograf być może chętniej sam zacznie ustawiać np. ekspozycję. Dla nabrania doświadczenia warto zrobić dwa zdjęcie. Pierwsze w trybie auto, drugie, identyczne, jednak korzystając z ustawień manualnych. Następnie zdjęcia wrzucić do komputera (często przez wifi bezpośrednio z aparatu) i porównać efekt. Jaki aparat fotograficzny wybrać, biorąc pod uwagę bardziej przyziemne aspekty? Na pewno zwrócić uwagę na uchylny ekran LCD, optyczny wizjer, możliwość zamontowania zewnętrznej lampy czy możliwość ładowania w samochodzie.

Jaki aparat wybrać? Lustrzanka, kompakt czy bezlusterkowiec?

Jaki aparat fotograficzny wybrać dla bardziej zaawansowanego użytkownika? W tym przypadku tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest budżet. Bardziej zaawansowany użytkownik zdecyduje się na aparat z możliwością wymiany obiektywów. Popularnie mówi się, że to właśnie od obiektywu zależy jakość zdjęcia. Do wyboru mamy dwa rozwiązania: aparaty systemowe (tzw. bezlusterkowce) oraz lustrzanki cyfrowe. Aparaty systemowe to najczęściej rozwiązania mniejszych gabarytów, o tych samych możliwościach co lustrzanki. Zatem lustrzanki docenią osoby, którym zależy na wykorzystaniu „starych obiektywów” (np. od aparatów analogowych).

Jaki aparat dla początkującego? Podsumowanie

Zatem jaki aparat fotograficzny wybrać powinien przysłowiowy Jan Kowalski? Statystyki mówią, że kupi on aparat małych gabarytów, ale z dużym zoomem. Pozwoli mu to mieć aparat zawsze przy sobie i robić zdjęcia z dużej odległości. Problem pojawi się, gdy Jan będzie próbował zrobić zdjęcie zaraz po uruchomieniu aparatu lub w ciemności. Dlatego przy wyborze aparatu, warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy: fizyczną wielkość matrycy oraz jasność obiektywu. Większa wielkość matrycy pozwoli na zdjęcia bardziej szczegółowe, a jasny obiektyw pozwoli fotografować nawet w trudnych warunkach.Jeśli decyzja o tym, jaki aparat fotograficzny wybrać jest dla kogoś niejasna, warto udać się do sklepu i sprawdzić jak dany aparat leży w ręku, czy można go sprawnie obsługiwać i zdać się na własną intuicję.

Poprzedni artykułJak robić dobre zdjęcia? Poradnik dla początkujących
Następny artykułDarmowe programy do obróbki zdjęć

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj