Wybór obiektywu – dylematy nie tylko początkujących fotografów

Różnice między fotografią amatorską a profesjonalną nieco się zatarły. Mamy bowiem o wiele większą dostępność wysokiej klasy aparatów oraz niezbędnego osprzętu. Ceny są coraz bardziej atrakcyjne, a wszelkiego rodzaju poradniki dotyczące fotografowania, pozwalają na wykonywanie cudownych ujęć, niekoniecznie mając za sobą kolejny kurs w szkole fotografii.

Trudne wybory fotografów czekają już jednak od samego początku. Sporo wątpliwości nastręczają obiektywy. Wybrać obiektyw zmiennoogniskowy, a może stałoogniskowy? O jakiej jasności? Który typ będzie odpowiedni? Czym się różnią i co jest wadą, a co zaletą w danym rodzaju fotografii?

Obiektyw i jego cechy

Każdy obiektyw to kilka cech, które trzeba znać, by móc w miarę świadomie dobierać sprzęt do własnych potrzeb. Na pierwszy ogień idzie ogniskowa, czyli powiększenie, jakie jest w stanie zagwarantować dany obiektyw. To, co najważniejsze, to liczba mówiąca o ogniskowej. Im jest ona mniejsza, tym mniejsze powiększenie można uzyskać. Co ważne jednak, przy małej ogniskowej zwiększa się kąt widzenia obiektywu. Łatwiej zatem ująć w kadrze chociażby krajobraz.

Elementem mającym bardzo duże znaczenie dla fotografów – amatorów, a już na pewno zawodowców, jest rodzaj obiektywu. Do wyboru jest bowiem obiektyw zmiennoogniskowy, mający szereg zalet, ale i wad, a także obiektyw stałoogniskowy, który nie ustępuje poprzednikowi w liczbie plusów i minusów. Na szczęście oferta rynkowa jest na tyle bogata i różnorodna, że obydwie grupy fotografów mogą pokusić się o rozwiązania, które będą posiadać maksimum zalet.

Wystarczy dopasować obiektyw do własnych potrzeb, oczekiwań, a przede wszystkim rodzaju wykonywanej fotografii.

Sprawdź jakie obiektywy do Nikona znajdziesz na stronie producenta. Oferta Nikona to niemały wybór, a do tego ciekawy pod względem możliwości prezentowanego osprzętu dla amatorów i profesjonalistów.

Zatem obiektyw zmiennoogniskowy czy tzw. stałka? Stałoogniskowy obiektyw ma jedną, niepodważalną zaletę. Oferuje bardzo dobrą jakość. Nie da się przy jego zastosowaniu, stojąc w jednym miejscu, przybliżyć lub oddalić fotografowanego kadru. Zoom trzeba mieć w nogach. To zaś oznacza, że fotograf musi zadecydować o tym, jakich obiektywów będzie potrzebował do robienia zdjęć. Konstrukcje tego typu osprzętu są o wiele prostsze niż popularnych zoomów, dlatego i ceny są niższe. Faktem jest również, że „stałka”, nawet ta najlepsza, jest z tego powodu tańsza od zooma. Spośród zalet wymienia się ponadto wysoką rozdzielczość, dobry kontrast i niski poziom wad optycznych. A na koniec niewielkie rozmiary i niską wagę.

Czym może wygrać obiektyw zmiennoogniskowy? W dużej mierze uniwersalnością. Ze względu na umieszczenie w jego konstrukcji wielu soczewek, uzyskuje się różną długość ogniskowej. Można zatem już tylko jednym obiektywem wykonywać rozmaite fotografie. Nie trzeba się przemieszczać, by zrobić zdjęcia podczas jednej imprezy. Dobrej jakości obiektyw zmiennoogniskowy, poradzi sobie z różnego rodzaju fotografiami, a nieco niższa jakość niż ta, jaką oferuje „stałka”, nie wpłynie na efekt końcowy.

Fotograf kupujący body i stawiający na zmienną optykę, prędzej czy później zamieni kit na coś lepszego. Równie dobrze może postawić na kilka obiektywów, ale z pewnością co jakiś czas będzie wracał do uniwersalności, którą oferuje obiektyw zmiennoogniskowy.

Stabilizacja i mocowanie obiektywu

Chyba nie ma na świecie takiego fotografia, które nie zmierzyłby się z teoretycznie udaną fotografią, a w praktyce nadającą się do kosza. O co chodzi? O upatrzony kadr, który ma być tak wyjątkowy, a w efekcie końcowym okazuje się być poruszony, rozmazany i zwyczajnie nieciekawy. Jest to zwykle spowodowane drganiami, których nie da się uniknąć trzymając aparat fotograficzny w rękach. Trzeba zatem zwracać uwagę na funkcję stabilizacji obrazu. Ten mechanizm eliminuje drgania, a możliwości obiektywu udaje się poprawić nawet o 1 działkę przysłony.

Ważną kwestią jest mocowanie. Uznani producenci konstruują aparaty i obiektywy w taki sposób, że kompatybilność zapewnia wybór tożsamego sprzętu. Wymiana aparatu wiąże się zatem z koniecznością zakupu nowych obiektywów, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić rodzaj mocowania, jeszcze przed wyborem body. Należy uwzględnić rodzaj wykonywanej fotografii, aby móc sprawdzić, co w ofercie posiada dany producent. Alternatywą jest stosowanie przejściówek czy konwerterów, jeśli koniecznie chce się zostać przy danej marce, jednak najczęściej wiąże się to z utratą jakości zdjęć bądź problemami na linii aparat-obiektyw.

Ile wydać na aparat i obiektywy?

Fajnie byłoby wiedzieć, jaki wydatek czeka fotografa. Niestety, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Nie jest również rozwiązaniem założenie, że najdroższy sprzęt – o ile pozwala na to budżet – będzie najlepszy. Każdy typ fotografii wymaga innych rozwiązań. Ponadto pod uwagę trzeba brać miejsca, w których się fotografuje, jak i warunki. Nie bez znaczenia pozostaje waga sprzętu, bo częste wyjazdy i noszenie ze sobą fotograficznego dobytku, bywa uciążliwe. Poza tym łatwo o uszkodzenia w transporcie.

Profesjonaliści potrafią wydawać po kilka tysięcy złotych lub więcej na jeden obiektyw. Jest to jednak podyktowane ich potrzebami – pracą zawodową. Amatorzy będą zadowoleni z aparatów i obiektywów średniej klasy. Spełni ich oczekiwania także uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy, który nie musi oznaczać wydatku rzędu comiesięcznych przychodów. Tym bardziej że na kupnie aparatu i obiektywów się nie kończy. Z czasem pojawiają się coraz to nowe potrzeby – statyw, osłony, filtry i cała gama akcesoriów, które zarówno poszerzają możliwości fotografowania, jak i czynią pracę czy hobby, jeszcze przyjemniejszymi i bardziej komfortowymi.

Określenie i analiza własnych potrzeb, uwzględnienie podstawowych parametrów, uwaga skierowana na plany hobbystycznego lub zawodowego fotografowania. Na początek to wystarczy, by wybrać odpowiedni sprzęt, w tym obiektywy, bez których żadne zdjęcie nie miałoby szans ujrzeć światła dziennego.

Poprzedni artykułPrzydatne akcesoria do kamer sportowych GoPro
Następny artykułZapanuj nad światłem z Profoto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj