Od kilku lat widoczna jest swoista rewolucja w fotografii. Pojawiła się ona wraz wkroczeniem na rynek dronów wyposażonych w bardzo przyzwoite aparaty fotograficzne. Zdjęcia z drona dają zupełnie nowe możliwości, pozwalają zobaczyć świat z zupełnie nowej perspektywy.
Szczególne zastosowanie dronowa fotografia znajduje w branży deweloperskiej. Zdjęcia czy filmy wykonane z powietrza pozwalają w zupełnie nowy, niespotykany dotąd sposób zaprezentować budynek czy jego okolice. Coraz częściej również w ogłoszeniach sprzedaży domów czy działek trafimy na ujęcia wykonane z drona. Takie ogłoszenia zdecydowanie wyróżniają się na tle setek innych. Odpowiednio wykonane zdjęcia czy nagrania mogą zaprezentować nieruchomość w bardzo korzystny sposób, pokazując to, na czym sprzedającemu najbardziej zależy.
Fotografia ślubna to kolejny obszar, w którym zdjęcia i filmy z drona znajdują swoje zastosowanie. Pozwalają na uchwycenie nieoczywistych kadrów, szczególnie w przypadku imprez plenerowych, pokazując zarówno miejsce uroczystości jak i wszystkich zgromadzonych uczestników na jednym kadrze. Od kilku lat zamiast kilkugodzinnych, nudnych filmów z wesel, pary decydują się na realizację w postaci kilkuminutowego teledysku, który zwykle ma charakter filmowy. Szczególnie w przypadku takich produkcji, ujęcia z drona dodają zupełnie nową jakość, przynosząc na myśl kadry z hollywoodzkich produkcji.
Niezależnie od dostępności technologii (drona wykonującego dobre zdjęcia czy filmy można dziś kupić już za kilka tysięcy złotych), fotografia powietrzna, jak każdy inny rodzaj fotografii, wymaga odpowiedniego warsztatu i znajomości zasad. Przecież różnica polega tylko na tym, że fotograf aparatem steruje na odległość a nie trzyma go tradycyjnie w dłoniach. Z tego też powodu, zamiast kupować samemu urządzenie z nadzieją, że tuż po jego włączeniu wykonamy zdjęcia czy filmy jakie możemy zobaczyć w sieci, do przygotowania profesjonalnego materiału, lepiej wynająć kogoś, kto się na tym dobrze zna (przykład firmy zajmującej się profesjonalnie fotografią z drona.
Zupełnie inaczej wygląda sprawa hobbystycznego używania dronów. Te mniejsze, nie posiadające zaawansowanych aparatów, ale dające frajdę z latania i możliwość zrobienia zdjęć do rodzinnego albumu, mogą kosztować już 1-2 tysiące złotych. Rozwijający się rynek dronów oznacza, że ich dostępność będzie jeszcze większa. Kto wie, może już niedługo drona pozwalającego robić przyzwoite zdjęcia da się kupić nawet za kilkaset złotych.