Profesjonalne zdjęcia odzieży w Twoim sklepie internetowym

Ubrania to jedne z częściej kupowanych przez nas towarów. Praktycznie każdy z nas potrzebuje różnego rodzaju odzież wierzchnią, wyjściową czy sportową. Naturalnie więc jest to spory rynek z równie dużą konkurencją. Od lat widzimy wzrost znaczenia sklepów internetowych w każdej branży również odzieżowej. Pośród tak dużej konkurencji każdy przedsiębiorca szuka więc możliwości na wyróżnienie swoich produktów. Tutaj z pomocą przychodzi fotografia produktowa odzieży. Poniżej omówimy najważniejsze cechy oraz pokażemy w jaki sposób wykonać profesjonalne zdjęcia ubrań.

Rodzaje zdjęć odzieży

  • Zdjęcia typu duch (z angielskiego ghost) czyli ubranie wypełnione niewidzialnym manekinem.
  • Flatshoty to zdjęcia ubrań na płasko – produkt ułożony idealnie płasko, bądź lekko pofałdowany, sfotografowany najczęściej z góry
  • Packshoty odzieży czyli zdjęcia detali, logo czy zbliżenie materiału. Może to być również zdjęcie galanterii bądź akcesoriów.

Jak robić zdjęcia ubrań – na duchu czy na płasko?

Tutaj decydujące znaczenie ma rodzaj garderoby, który chcemy sfotografować. Marynarka rozłożona na płasto zwykle nie wygląda korzystnie dlatego też najlepszy efekt wizualny osiągniemy fotografując ją na niewidzialnym manekinie. Koszulka przy odrobinie zaangażowania dobrze wyjdzie na obu rodzajach fotografii. Mucha, krawat czy pasek to naturalnie ujęcie packshotowe lub ciekawa aranżacja w widoku z góry.

 zdjecie typu duch

Kulisy techniczne

Potrzebujemy oczywiście jak najlepszej jakości aparatu z dobrym obiektywem ze średniego zakresu ogniskowych. Teleobiektywy lub obiektywy szerokokątne nie są polecane ze względu na generowane przez nie zniekształcenia perspektywy co pokaże nasze produkty w niekorzystny sposób. Statyw również okaże się bardzo przydatny ponieważ zapewni powtarzalne ujęcia. Należy również zadbać o oświetlenie sceny. Tutaj polecane są studyjne lampy błyskowe. Przyda się również odpowiednie, zwykle białe tło. Z dodatkowych przydatnych akcesoriów można wymienić żelazko parowe. Będzie nieocenione w razie potrzeby wyprasowania zagnieceń. Musimy zrobić to niezwykle starannie gdyż wszelkie zgięcia ubrania będziemy potem musieli poprawiać w czasie obróbki graficznej. Często równie przydatnym akcesorium będzie rolka zbierająca pyłki i włoski z ubrania.

Fotografujemy odzież

Gdy zgromadziliśmy wszelkie potrzebne rzeczy, ubrania są wyprasowane i czyste możemy przystąpić do tego etapu. Zaczynamy od odpowiedniego ułożenia odzieży czy to na manekinie czy na płaskiej powierzchni. Musimy szczególną uwagę zwracać na jak najlepsze dopasowanie rozmiaru ubrania do naszego manekina zupełnie jak z żywym modelem. Czasami warto wspomóc się klamerkami aby ściągnąć ubranie na przykład z tyłu, w niewidocznym miejscu. Gdy wszystko gotowe możemy ustawić aparat na statywie, dopasować oświetlenie i przystąpić do wykonywania pierwszych zdjęć. Czynności te powtarzamy dla kolejnych produktów.

Obróbka graficzna

Gdy udało nam się już zgrać zdjęcia na komputer przystępujemy do ich edycji. W przypadku flatshotów obróbka jest podobna do pozostałych zdjęć produktowych. Powinniśmy przede wszystkim skupić się na poprawnym odwzorcowaniu kolorów, usunięciu wszystkich niedoskonałości takich jak paprochy czy zagniecenia. Pamiętajmy również o ustaleniu koloru tła jako idealnie białe gdyż nie zawsze jest takie w surowym zdjęciu prosto z aparatu. W kolejnych krokach wyostrzamy oraz zmniejszamy zdjęcie do publikacji w naszym sklepie internetowym. Zdjęcia typu duch to temat wymagający więcej uwagi. Opisaliśmy go szczegółowo wraz z przykładem na naszym blogu we wpisie Jak robić zdjęcia ubrań na niewidzialnym manekinie

Jak widać dobre zdjęcia ubrań to zadanie wymagające pewnego nakładu pracy oraz sprzętu. Warto jednak pamiętać iż jest to jedna z najlepszych inwestycji jaką możemy zrobić w naszym sklepie internetowym aby zwiększyć sprzedaż i zainteresowanie klientów.

Poprzedni artykułFotografia biznesowa. Jak wpływa na wizerunek firmy i dlaczego warto w nią inwestować?
Następny artykułBransoletka z zawieszką – najmodniejsze zawieszki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj