Nie jest zaskoczeniem, że dla wszystkich amatorów fotografii najważniejszym zadaniem aparatu wciąż jest robienie dobrych zdjęć. Liczy się ich wysoka jakość bądź jakość pliku video. Ale jakie jeszcze funkcje powinny posiadać nowoczesne lustrzanki? Co może przydać się każdemu prawdziwemu pasjonatowi…?
Personalizacja i komfort użytkowania
Współcześnie producenci prześcigają się w doskonaleniu swoich urządzeń tak, by ich użytkownicy mogli korzystać z nich zupełnie bez przeszkód. Interfejsy stają się coraz bardziej intuicyjne, a jednocześnie przyciski – coraz częściej programowalne, by w jak największym procencie móc spersonalizować sprzęt pod siebie. Powodzeniem cieszą się aparaty hybrydowe, na przykład aparat Canon EOS R6 – nowoczesne body pozwala cieszyć się opcją hybrydowej stabilizacji obrazu, a wymienna optyka sprawia, że jeszcze łatwiej nam dostosować aparat do swoich potrzeb. Dobierając obiektyw do sytuacji i wydarzenia – czy to portretowania, czy zdjęć architektury, a może zachodu słońca o złotej godzinie – stajemy się jednocześnie uniwersalni i… lżejsi. Obecnie producenci starają się zmieścić to wszystko, co wysuwało ciężkie lustrzanki na pierwszy plan w rankingach najlepszych urządzeń, w mniejszych i znacznie bardziej poręcznych korpusach. Trudno się tym nie cieszyć.
Dalsza praca ze zdjęciem – Wi-Fi i NFC
Te dwie opcje umożliwiają przede wszystkim przesył danych do urządzeń mobilnych, w tym połączenie z telefonem lub tabletem. Nowoczesne lustrzanki oraz aparaty hybrydowe robią wysokiej jakości zdjęcia, a to zaledwie ich wierzchołek góry lodowej – często najlepsze kadry i ujęcia chcemy albo od razu ukazać światu, albo wpierw zretuszować, podkręcić. Współczesna technologia na szczęście i to umożliwia.
Najlepszym dowodem na to jest Samsung i jego NX3000. To producent, który na pierwszym miejscu stawia na tworzenie sprzętu dostosowanego do potrzeb jego użytkowników. Niewątpliwie ruch ten w pewien sposób „ożywia” rynek i wyznacza kolejne trendy. Jednym z takowych jest inwestycja w możliwości rozbudowywania funkcjonalności bezprzewodowej. Dzięki temu możemy bezkablowo wyświetlać zdjęcia na dużym ekranie, przesyłać je bezpośrednio do aplikacji takich jak Facebook, Picasa, Instagram, Canva czy Google Drive lub DropBox.
Nagrywanie w 4k lub 6k!
Aparaty, również hybrydy z wymienną optyką, to coraz częstszy wybór nie tylko w przypadku, gdy chcemy powiększyć swoją kolekcję zdjęć. To również wybór sprzętu rejestrującego obraz i dźwięk. Segment ten rozwija się zaskakująco szybko; niedawno jeszcze marzyliśmy o możliwościach kręcenia w trybie 4K, a dziś niektórzy producenci przeskakują i tę poprzeczkę. Panasonic Lumix S1H umożliwia nagrywanie plików wideo w maksymalnej rozdzielczości 6K (24 kl./s), a w jakości Cinema 4K – z prędkością 60 kl./s. Czy będzie dało się szybciej? Pewnie tak. Pytanie tylko kiedy.
Dziś wysokiej jakości zdjęcia wychodzące również w trybie auto i matryca o wielkości większej niż 20 megapikseli nikogo nie dziwią. Postęp technologiczny nie stoi w miejscu i jeśli mamy już sprzęt, który zadowoli nas jakością zdjęć, dodatkowymi opcjami, którymi będziemy poszukiwać, będą prostota, wygoda i uniwersalność. To te gałęzie zaspokajać będą producenci, wypuszczając kolejne modele. Czy jest w stanie nas coś jeszcze zaskoczyć…? Odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy tylko od naszych wymagań i predyspozycji w pracy.