Co to jest efekt bokeh?

Co to jest efekt bokeh?

Co to jest efekt bokeh? Jak powinno się wymawiać to słowo?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią, zastanawia się, co to jest efekt bokeh, o którym często wspomina się na różnego rodzaju forach internetowych. W fotografii jest to sposób uzyskania miękkiego rozmytego tła. Rozmycie pozwala wyodrębnić obiekt na pierwszym planie. Metodę tą wykorzystuje się chętnie w portretach, ale też fotografii przyrodniczej. Aby uzyskać efekt bokeh należy używać jasnego obiektywu  o dużym otworze przesłony. Warto znać źródłosłów słowa bokeh. Pochodzi ono od japońskiego „boke”, które oznacza rozmycie lub mgiełkę. Kiedy już wie się, co to jest efekt bokeh, nie można zapominać o przyswojeniu sobie poprawnej wymowy tego słowa. Wymawia się je jako boke, przy czym akcent pada na pierwszą sylabę.

Jak uzyskać efekt bokeh?

Będąc początkującym fotografem warto zastosować się do porad i instrukcji, które ułatwią wykonanie pierwszych zdjęć z efektem bokeh. Podczas wykonywania zdjęcia należy używać bardzo jasnego obiektywu. Trzeba wybrać obiektyw z otworem przysłony nie mniejszym niż f 2/8. Silnie rozmyte tło uzyskuje się za pomocą jasnych obiektywów stałoogniskowych. Zdjęcie należy wykonać z szeroko otwartą przysłoną. W przypadku, gdy nie posiada się jasnego obiektywu można zwiększyć dystans pomiędzy tłem a fotografowanym przedmiotem. W ten sposób uzyskuje się efekt rozmytego tła nawet z mniejszymi otworami przysłony. Nie ma sztywnych ram, które określałyby, co to jest efekt bokeh, dlatego fotografie, które prezentuje się, jako przykład zdjęcia z tym efektem potrafią być bardzo różne.

Idealne bokeh?

Trudno  byłoby podać instrukcję na idealny efekt bokeh, gdyż jest to kwestia indywidualnych preferencji. Można spotkać się z opiniami, że przejścia w obszarze rozmytym powinny być płynne. Jasne miejsca wyglądają dobrze, jeśli są najjaśniejsze w środku i ściemniają się na brzegach. Dobrze jest wiedzieć, co to jest efekt bokeh i co jest uważane przez różnych znawców za lepsze i gorsze przykłady tego efektu, jednak ostatecznie jest to jedna z tych metod fotografowania, którą warto przeformułowywać i eksperymentować w poszukiwaniu swojego własnego idealnego bokeh.

Poprzedni artykułJak robić dobre zdjęcia telefonem?
Następny artykułObróbka zdjęć online – najlepsze strony do obróbki zdjęć

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj