Zadbaj o aparat fotograficzny na plaży

Słona woda i unosząca się w powietrzu wilgoć to nie jedyne zagrożenia, na które narażony jest aparat na plaży. Inny znaczący przeciwnik przybiera postać piasku. Kolejny tłustych plam od kremu z filtrem. Jeszcze inny – promieni UV. Do tego dochodzą słodkie drinki, lody… Zagrożeń jest wiele! Jak zatem dbać o aparat nad morzem, by wrócił do domu w nienaruszonym stanie?

Jak chronić aparat przed piaskiem na plaży?

Piasek, choć drobny i pozornie nieszkodliwy, jest dla aparatu i obiektywu ogromnym zagrożeniem – właśnie z uwagi na rozmiar. Jeśli przedostaje się do mechanizmu, może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Na dodatek usterki możesz nie zauważyć od razu, ale dopiero po powrocie do domu, gdy piasek przemieści się i zatrze mechanizm.

By uniknąć uszkodzeń, nie zabieraj aparatu na plażę w wietrzne dni. W bezwietrzne stosuj ochronę dwojakiego rodzaju. Na aparat załóż elastyczny przezroczysty pokrowiec, który nie utrudni wykonywania zdjęć. Na obiektywie stosuj filtry fotograficzne: mechaniczne i UV. Przy okazji zapobiegną przypadkowemu dotknięciu szkła lepkim bądź tłustym od kremu przeciwsłonecznego palcem.

Nigdy nie wymieniaj obiektywu na plaży – zrób to wcześniej, w hotelu. Jeżeli nie wiesz, jaka ogniskowa sprawdzi się najlepiej, zastosuj obiektyw zmiennoogniskowy z szerokim zakresem ogniskowych. Cały sprzęt foto brany na plażę włóż do osobnej torby, koniecznie dedykowanej fotograficznej. Powinna być zamykana na zamki, nie zaś na zatrzaski czy rzepy. Na wszelki wypadek owiń ją reklamówką.

Jak chronić aparat przed wodą nad morzem?

Możesz pomyśleć, że skoro nie wchodzisz z aparatem do morza, ochrona przed wodą nie jest Ci potrzebna. Warto jednak wiedzieć, że słona woda szkodzi aparatowi zdecydowanie bardziej niż słodka, a jej cząsteczki unoszą się w powietrzu. Tuż przy brzegu w aparat może też wedrzeć bryza. Nie wyjmuj aparatu ze wspomnianego wyżej przezroczystego pokrowca. Miej też pod ręką ściereczkę z mikrofibry.

Marzą Ci się zdjęcia pod wodą? To wspaniały pomysł na wykonanie niepowtarzalnych ujęć pamiątkowych. Potrzebna Ci jednak będzie obudowa wodoodporna taka jak Sony MPK-URX100A. Ważne, by nie utrudniała dostępu do podstawowych funkcji.

Jak chronić aparat nad morzem przed słońcem?

Czymże byłby wakacje nad morzem, gdyby nie piękna pogoda i słońce, prawda? Niestety sprzęt fotograficzny ma na ten temat odmienne zdanie. By nie doznał uszkodzeń, koniecznie trzymaj go w pokrowcu w cieniu, gdy nie robisz zdjęć. Zabierz na plażę małą parasolkę albo zadbaj o cień, ustawiając wokół torby większe przedmioty.

Niewykorzystywane elementy zostaw w pokoju hotelowym. Na plażę weź tylko aparat z obiektywem i dodatkowe karty pamięci, akumulatory. Drobne akcesoria noś w woreczkach próżniowych, żeby nie miały kontaktu z wilgocią ani piaskiem. Odwiedź internetowy sklep dla fotografów Fotoforma, by skompletować sprzęt, o których wspomnieliśmy w artykule. Miłych wakacji i udanych zdjęć!

Poprzedni artykułTajniki Zdjęć 360 stopni – produkty małe i duże
Następny artykułNowoczesne lustrzanki – jakie powinny posiadać funkcje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj