Nagranie teledysku motorem napędowym kariery muzycznej

nagranie teledysku

Młodzi artyści w dzisiejszym cyfrowym świecie nie mają łatwo dotrzeć ze swoją muzyką do szerokiego grona odbiorców. Ułatwia to nagranie teledysku i publikacja na platformie YouTube, bo żyjemy czasach w których filmy potrafią dużo mocniej zaangażować widza, niż sama muzyka. Na przykładzie studia filmowego Pracownia Video spróbujemy ocenić, jak produkcja teledysku może wspomóc muzyka w rozwoju jego kariery.

Profesjonalne teledyski domeną wielkich gwiazd?

Mówiąc o teledyskach muzycznych, mamy w głowie obrazy dużych zespołów i wykonawców, którzy są znani na całym świecie. Tacy artyści dysponują budżetami pozwalającymi na tworzenie video, w których tylko wyobraźnia stanowi ograniczenie. Efekty specjalne, angażowanie słynnych aktorów, specjalistów od make-upu – to wszystko jest wyznacznikiem wielkobudżetowych teledysków, na które gwiazdy są w stanie wydać setki tysięcy złotych, a niekiedy budżet realizacji teledysku muzycznego idzie wręcz w miliony.

Jak ma się to do naszego rodzimego rynku, a w szczególności młodych, nieznanych twórców, których nie stać na nagrywanie teledysku przez profesjonalne studio filmowe?

 nagrywanie teledysków Kraków

Czy polskich muzyków stać na nagranie teledysku?

Polska branża muzyczna rządzi się innymi prawami. Jednak nie oznacza to, że nie da się tworzyć muzyki na wysokim poziomie, nie mając odpowiedniego zaplecza finansowego. Można znaleźć w naszym kraju firmy, które specjalizują się w produkcji teledysków dla mniejszych artystów, gdzie koszt przygotowania klipu zamyka się często w kwocie kilku tysięcy złotych. Przykładem takiej ekipy jest studio filmowe z Krakowa Pracownia Video, które ma na swoim koncie realizację teledysków dla wielu zdolnych artystów muzycznych tworzących muzykę rockową, popową czy rap.

Co ciekawe, produkcja teledysku za kilka tysięcy złotych wcale nie oznacza, że produkt końcowy jest niskiej jakości. Dzisiaj firmy zajmujące się produkcją video są w stanie dostarczyć obraz wysokiej jakości 4K, który wizualnie nie odbiega od profesjonalnych produkcji zagranicznych twórców. Oznacza to, że młodzi artyści w Polsce są w stanie dorownać poziomem światowym standardom, bez wydawania oszczędności życia na nagranie teledysku do swojej pierwszej piosenki.

Ile trwa produkcja teledysku?

Decydując się na stworzenie wideoklipu, warto zainteresować się tym odpowiednio wcześniej przed planowaną premierą utworu. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że produkcja teledysku zajmuje w najbardziej optymistycznym wariancie dwa tygodnie, a w przypadku bardziej skomplikowanych produkcji czas potrzebny na montaż teledysku może wynieść nawet kilka miesięcy.

Istotnym czynnikiem wpływającym na to, jak szybko otrzymasz gotowy teledysk, jest też ilość dni zdjęciowych potrzebnych na realizację nagrań. Jeśli tworzysz muzykę i masz naprawdę ograniczony budżet na stworzenie wideoklipu, warto opracować scenariusz, który będzie prosty w realizacji. Ograniczając się do jednej lokalizacji zdjęć, będziesz w stanie obniżyć koszt nagrania teledysku. Studia filmowe wyceniają swoją pracę w oparciu o ilość godzin spędzonych na planie oraz liczbę lokalizacji, ponieważ każda zmiana miejsca wiąże się z koniecznością transportowania sprzętu do nagrań, oświetlenia i tak dalej.

Inwestycja w teledysk na pewno jest rozsądną decyzją, jeśli zależy ci na rozwoju swojej kariery muzycznej. Ważne, by do produkcji teledysku wybrać ekipę, przy której czujesz się swobodnie i która rozumie twoją wizję artystyczną. Polecamy porozmawiać w filmowcami z Pracowni Video, którzy doradzą, jak nagrać dobry teledysk w atrakcyjnej cenie: https://pracowniavideo.pl/.

Poprzedni artykułJak wydrukować dobre zdjęcia w domowym zaciszu?
Następny artykułCzym jest podcast – nowa era słuchania treści

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj