Jaki aparat cyfrowy wybrać?

Jaki aparat cyfrowy wybrać?

Aparat cyfrowy – jaki wybrać? Lustrzanka, kompakt czy bezlusterkowiec?

Udając się do sklepu, który posiada dobrze zaopatrzony dział foto, stajemy przed półką z ponad 100 różnymi modelami (i to nie biorąc pod uwagę kolorów aparatów). Aparaty cyfrowe najprościej możemy podzielić na dwie grupy:

  • Kompakty
  • Aparaty z możliwością zmiany obiektywu (lustrzanki cyfrowe i aparaty systemowe)

Jaki aparat cyfrowy wybrać z tak szerokiej gamy dostępnych modeli? Jak nie zagubić się w gąszczu informacji i oferowanych promocji? Warto rozważyć kilka podstawowych możliwości.

Dla kogo lepsze będą kompakty, a dla kogo aparaty z wymienną optyką?

Od kilku lat systematycznie spada sprzedaż „tanich” aparatów kompaktowych. Winnymi tej sytuacji są smartfony, z coraz lepszymi wbudowanymi aparatami. Dlatego decydując się na zakup aparatu cyfrowego warto wybrać taki, który robi znacznie lepsze zdjęcia niż smartfon. Potencjalny kupujący, zastanawiając się jaki aparat cyfrowy wybrać, powinien zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim rodzaj i wielkość matrycy, jasność obiektywu i typ stabilizacji. Aparat kompaktowy będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na małych gabarytach. Docenią go również osoby, które w przyszłości nie chcą inwestować w obiektywy. Z kolei aparaty cyfrowe, w których można zmieniać obiektywy są przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników oraz dla filmowców.

Jaki aparat cyfrowy wybrać powinien początkujący fotograf, a jaki profesjonalista?

Początkujący fotograf powinien zwrócić szczególną uwagę na to, jak dany aparat radzi sobie w trybie automatycznym. Dzięki temu, nie mając doświadczenia w ręcznym ustawianiu parametrów, może łatwiej (bez zgłębiania fachowej wiedzy) korzystać z aparatu. Amator powinien również zainteresować się tym, jaką ogniskową oferuje dany aparat. Np. podróżnicy docenią duże zbliżenie, a fotografowie architektury „szeroki kąt”. Profesjonalista z kolei, rozważając jaki aparat cyfrowy wybrać, weźmie pod uwagę przede wszystkim rodzaj, ilość i cenę dostępnych obiektywów. Zawodowiec z pewnością zdecyduje się na aparat z większym przetwornikiem (matrycą APSC lub większą). Powinien zwrócić też uwagę czy pokrętła do ustawień manualnych są umiejscowione na korpusie aparatu czy też musi „grzebać” w menu.

A więc jaki aparat cyfrowy wybrać?

Po przeanalizowaniu swoich wymagań i parametrów aparatu, warto wybrać się do sklepu i wziąć dany aparat do ręki. Sprawdzić w ten sposób czy odpowiada nam kształt, budowa i wielkość aparatu oraz czy aparat „dobrze leży w ręku”.

Poprzedni artykułCo to jest bezlusterkowiec? Jaki wybrać?
Następny artykułAparat w Samsung Galaxy S9 – najważniejsze informacje

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj