Jak wydrukować dobre zdjęcia w domowym zaciszu?

drukowanie zdjęć w domu 123drukuj

Czy nie chciałbyś zatrzymać swoich ulubionych chwil  na papierze w postaci wyjątkowych fotografii? Dzięki rosnącej popularności cyfrowej fotografii oraz dostępowi do coraz bardziej zaawansowanych technologicznie drukarek jest to dziś możliwe dla każdego. Chętnie pokażemy Ci jak to zrobić.

Po pierwsze dobre zdjęcia!

Nawet najpiękniejsze zdjęcie może stracić w przekazie, jeśli nie zostanie odpowiednio przystosowane do druku. Skorzystaj z narzędzi do edycji, aby podkreślić kolory, poprawić kadrowanie i zwiększyć rozdzielczość. Zdjęcia można przygotować w darmowych narzędziach, jak np. Canva, Gimp, Microsoft Windows 10 Photos, LightZone itd.

Punktem wyjścia są same fotografie. Od kilku lat najpopularniejsza techniką robienia zdjęć jest ta z wykorzystaniem telefonu. Zdjęcia z telefonów nie różnią się obecnie od zdjęć z aparatów cyfrowych a niektóre nawet wyglądają tak dobrze, jak zdjęcia z lustrzanek z zaawansowanymi ustawieniami. Ważne, aby zdjęcia, które chcesz wydrukować były dobrej jakości. 

Jak wybrać dobrą drukarkę do drukowania zdjęć?

Rynek oferuje szeroki wybór drukarek, ale jeśli zależy Ci na doskonałej jakości zdjęć, warto sprawdzić, jakie możliwości oferują drukarki atramentowe. Są często najlepszym wyborem ponieważ potrafią one uchwycić bogactwo kolorów i detali, co jest bardzo ważne w fotografii. Ceny drukarek atramentowych są także bardziej przystępne niż drukarek laserowych. Można wybrać dobry sprzęt drukujący wybierając z marek takich jak CanonHPBrother czy Epson. Wszystkie te firmy będą dobrym wyborem.

Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę do zdjęć?

  1. Rozdzielczość druku – co do zasady im wyższa wartość DPI, tym lepsza jakość zdjęć. Drukarki fotograficzne są w stanie zaoferować rozdzielczość w granicy 2400 DPI – 4800 DPI.
  2. Format wydruku – drukarki fotograficzne mogą obsługiwać różne formaty papieru od 10x14cm, 13×18 cm i większe.
  3. Wykorzystywane materiały eksploatacyjne – w zależności od technologii druku, drukarki wykorzystują tusze lub tonery do drukowania.
  4. Wi-Fi Nie jest to wyznacznik jeśli chodzi o jakość zdjęć, ale bardzo pomaga w praktyce i mobilnym druku. 
  5. Kolory – niektóre drukarki oferują wykorzystanie dodatkowych kolorów, aby jeszcze lepiej odwzorować je na wydrukach. Poza standardowymi 4 kolorami, możesz znaleźć tusze do drukarek w dodatkowych propozycjach kolorów, są to np.: czarny matowy, chromatyczny czerwony, niebieski, zielony, błyszczące wykończenie, szary, jasno czerwony, jasnoniebieski, intensywny błękit, intensywna czerwień, intensywna zieleń, pomarańczowy, fioletowy, różowy, czerwony intensywny, foto intensywny niebieski i inne. Jak widać występuje więcej kolorów niż gama podstawowa. 
  6. Szybkość drukowania – jeżeli będziesz drukować dużą liczbę zdjęć i czas wydruku ma dla Ciebie duże znaczenie, weź pod uwagę ten parametr przy wyborze drukarki. Jeżeli drukujesz rzadziej lub zwyczajnie nie zależy Ci na czasie, możesz pominąć ten aspekt. Przy druku zdjęć, ważniejszy jest jednak aspekt jakości niż czas, zwłaszcza jeśli drukujesz w domu.
  7. Nośniki – poza formatem na jakim chcesz wydrukować, sprawdź także, czy drukarka ma możliwość druku na określonych gramaturach, szczególnie jeśli chodzi o grubsze papiery. 

Papier do drukowania zdjęć

Wybór odpowiedniego papieru fotograficznego to klucz do osiągnięcia doskonałego efektu końcowego. Zainwestuj w papier o odpowiedniej gramaturze i wykończeniu, które podkreśli charakter Twoich zdjęć. Pamiętaj, że nie każdy rodzaj papieru nadaje się do zdjęć – wybierz ten, który najlepiej podkreśli ich walory. W sklepie 123drukuj.pl znajdziesz wiele rodzajów papierów fotograficznych: błyszczące, półbłyszczące, matowe o różnych strukturach, np. drewna czy skóry. Dodatkowo możesz wybrać spośród różnych rozmiarów. 10×15, 13×18 do A4

Ustawienia drukarki

Nie zapominaj o odpowiednim ustawieniu swojej drukarki przed rozpoczęciem druku. Sprawdź ustawienia dotyczące jakości wydruku, rozdzielczości i rodzaju papieru. Każda drukarka jest inna, dlatego warto poznać jej możliwości i dostosować ustawienia do swoich preferencji. Można wybrać w ustawieniach odpowiednią grubość i typ papieru. Warto wydrukować je w najwyższej jakości, aby wydrukowany obraz zachwycał jakością. 

Proces drukowania i dodatkowe wykończenie

Po przygotowaniach czas na drukowanie! Upewnij się, że masz odpowiednią ilość atramentu i papieru, a następnie ciesz się procesem powstawania Twoich fotografii na papierze. Jest  to świetny pomysł na prezent dla rodziców, dziadków, czy znajomych. 

Rozwiązywanie ewentualnych problemów

Co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak? Sprawdź ustawienia drukarki, jakość pliku zdjęcia oraz stan atramentu. Czasem nawet najdrobniejsza poprawka może sprawić, że Twoje zdjęcia będą lepsze.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik okazał się dla Ciebie pomocny i zainspirował do eksperymentowania z drukiem. Drukowanie zdjęć w domu to możliwość czerpania jeszcze większej radości z pasji jaką jest fotografia. Niech każde wydrukowane zdjęcie będzie dla Ciebie małym arcydziełem!

Poprzedni artykułJak przekazywać zdjęcia klientom? Rozwiązania dla fotografów
Następny artykułNagranie teledysku motorem napędowym kariery muzycznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj