Jaki obiektyw do lustrzanki dla początkujących?

Jaki obiektyw do lustrzanki dla początkujących?

Wybieramy najlepszy obiektyw do lustrzanki

Lustrzanki już ponad kilka lat temu stały się produktem „must have”.  Szczególną popularność zyskały wśród ludzi młodych. Nieważne, czy pasjonujesz się fotografią czy nie, jeżeli chcesz być trendy powinieneś koniecznie zaopatrzyć się w nowy aparat. Zdarza się jednak, że zakup może sprawić, że poczujemy fotograficzny zew. Trzeba więc zastanowić się, czego potrzebujemy, by robić jak najlepsze zdjęcia. Na pewno niezbędny będzie odpowiedni obiektyw.

Obiektyw do lustrzanki -czyli  z czego możemy wybierać?

Zanim wybierzesz się do sklepu po zakup obiektywu, powinieneś wiedzieć, wśród czego możesz wybierać. W najprostszy sposób obiektywy możemy podzielić na:

  • Obiektywy zmiennoogniskowe – czy tak zwane zoomy. Pozwalają nam one na przybliżanie i oddalanie obiektu, który fotografujemy bez przemieszczania się. Sprawdzą się szczególnie w przypadku, gdy chcemy fotografować dany obiekt z ukrycia, na przykład przy obserwacji ptaków.
  • Obiektywy stałoogniskowe – czyli takie, które nie pozwalają na przybliżanie i oddalanie fotografowanego obiektu. Sprawdzają się szczególnie przy słabym oświetleniu, ponieważ są jaśniejsze od obiektywów zmiennoogniskowych. Ponadto ten rodzaju obiektywów pozwala na uzyskanie płytkiej głębi ostrości, co sprawia, że obiektywy sprawdzą się przy zdjęciach portretowych.

Oczywiście wśród tych dwóch grup wyróżniamy mniejsze podgrupy, jednak dla osoby początkującej nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze to zastanowić się nad tym, co konkretnie chcemy fotografować i jakie warunki będą panowały podczas sesji.

Jaki najlepszy obiektyw dla początkujących?

Najciekawszym rozwiązaniem dla początkującego fotografa jest tak zwany obiektyw kitowy, czyli dołączony przez producenta do aparatu. Jest to zazwyczaj 18-55mm f/3,5 – 5,6. Obiektyw taki pozwala na zoomowanie obiektu, nie jest jednak obiektywem zbyt jasnym. Zanim jednak zdecydujemy się, jaki typ fotografii interesuje nas najbardziej i na czym chcemy się skupić, warto zacząć przygodę od standardowego obiektywu kitowego.

Poprzedni artykułAparat w Samsung Galaxy S9 – najważniejsze informacje
Następny artykułJak robić dobre zdjęcia telefonem?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj