Aparat fotograficzny bezlusterkowiec
Wiele osób nie związanych zawodowo z fotografią, zastanawia się co to jest bezlusterkowiec? Jaki wybrać – to kolejne pytanie, jakie zadają sobie po podjęciu decyzji o zakupie. Bezlusterkowiec to aparat bez lustra, ale czy to znaczy, że jest gorszy? W 2008 roku swoją premierę miał pierwszy aparat tzw. bezlusterkowy. Oficjalnie taki aparat nazywany jest systemowym. Można go uznać spokojnie za pierwszą pełnowartościową hybrydę, czyli połączenie małych gabarytów z dużymi możliwościami. Od tego czasu na rynku pojawiła się szeroka gama aparatów bezlusterkowych. Ceny takich aparatów kształtują się od ok. 1500 zł do ok. 15.000 zł. Tak więc każdy użytkownik znajdzie odpowiedni dla siebie aparat.
Co to jest bezlusterkowiec? Jaki wybrać dla amatora?
Należy pamiętać, że bezlusterkowiec to aparat, który nie tylko nie ma lustra, ale i całej komory lustra. Dzięki temu producenci mogą umieścić ostatnią soczewkę obiektywu w odległości 20 mm od matrycy. Dla amatora najczęściej najważniejsza jest wygoda użytkowania. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się małe rozwiązania. Dobrym przykładem takiego bezlusterkowca może być Panasonic GX800.
Co to jest bezlusterkowiec? Jaki wybrać dla zaawansowanego użytkownika?
Zaawansowani użytkownicy zwrócą szczególną uwagę na gamę obiektywów jaką proponuje dany system. Często zawodowcy wybierają system przez pryzmat dostępnych obiektywów, w myśl zasady, że to obiektyw robi zdjęcia. Od momentu pojawienia się rozwiązań bezusterkowych, na rynku nie poradził sobie system Nikon 1 oraz system Samsung NX. Wszystkie inne systemy mają się dobrze i mogą zaoferować użytkownikom wiele ciekawych szkieł. Profesjonaliści zwrócą uwagę na wielkość matrycy, ale nie tylko wyrażoną w megapikselach, ale też w milimetrach. Pierwszym producentem, który w swoich aparatach zastosował matrycę typu full frame (pełna klatka) było Sony. Obecnie bezlusterkowce z tak dużym przetwornikiem oprócz Sony, oferuje Nikon, Canon, a w najbliższym czasie również Panasonic.
Jaki bezlusterkowiec dla początkującego?
Bezlusterkowce to ciekawe rozwiązanie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Korzystają z niego chętnie również filmowcy, ponieważ podczas nagrywania filmów mogą mieć podgląd tego, co rejestrują zarówno w wizjerze, jak i na ekranie LCD. Śmiało można więc powiedzieć, że bezlusterkowce to nie przyszłość fotografii, tylko aparat czasów współczesnych.
Bezlusterkowce robią niekiedy lepsze zdjęcia niż drogie lustrzanki, świetne podsumowanie