Photoshop czy inny darmowy program do obróbki zdjęć?

Photoshop czy inny darmowy program do obróbki zdjęć?

W dobie rosnącej popularności fotografii wśród mas, co wiąże się ze świetną jakością zdjęć oferowaną przez wiele modeli smartfonów, a także coraz niższymi cenami sprzętu fotograficznego i rosnącą popularnością wielu portali, w których odpowiednia oprawa graficzna gra główną rolę, wzrasta też zapotrzebowanie na oprogramowanie do obróbki zdjęć. Jeszcze do niedawna jedyną rozważaną przez wielu opcją był najpopularniejszy program tego typu, jakim jest Photoshop. Jest on jednak niezwykle drogi i nie każdy może i chce przeznaczyć na niego pieniądze. Na szczęście istnieją bezpłatne alternatywy dla niego. Czy mogą go one zastąpić? Jakie są plusy i minusy ich używania?

Program do obróbki zdjęć – Photoshop a GIMP

Jedną z najpopularniejszych i zarazem najpotężniejszych alternatyw dla Photoshopa jest popularny GIMP. Jest to program otwartoźródłowy, za którym stoi potężna społeczność. Podobnie jak Photoshop, jest on kombajnem zawierającym niezliczona ilość narzędzi. Istnieje też spora liczba wtyczek rozszerzających jego funkcjonalność. Dostępny on jest na rozmaite systemy operacyjne. Pomimo potężnych możliwości może on zniechęcać nieintuicyjnym interfejsem. Sprawne używanie tego programu wymaga sporej ilości czasu poświęconego na naukę poruszania się po nim, jednak po przełamaniu tej bariery efekty pracy mogą być zachwycające. GIMP nie jest zabawką i używany jest przez wielu profesjonalistów, którzy nie mogą lub nie chcą używać Photoshopa. Warto dać więc temu programowi szanse i nie zniechęcać się na starcie przestarzałym interfejsem.

Paint.NET jako zamiennik Photoshopa?

Innym darmowym programem, który wielu miłośnikom fotografii z powodzeniem zastąpi Photoshopa, jest Paint.NET. Program ten początkowo miał być zamiennikiem dla znanego każdemu Painta, jednak z czasem przekształcony został w edytor zdjęć, który chociaż posiada mniejsze możliwości od Photoshopa i GIMPA, może być dla nich dobrą alternatywą. Jego dodatkową zaletą jest łatwość obsługi. Dobrze pracuje się w nim na wielu zdjęciach jednocześnie, gdyż posiada on system kart, umożliwiający szybkie przełączanie się między zdjęciami.

Inne darmowe programy do obróbki zdjęć

Warto jest rozważyć którąś z darmowych alternatyw dla Photoshopa. Chociaż jest on najpopularniejszym programem do obróbki zdjęć, dedykowany jest on przede wszystkim profesjonalistom, a zwykły użytkownik wykorzysta jedynie mały procent jego możliwości. Jeżeli jest się amatorem, a nawet profesjonalistą, który zna swoje potrzeby i jest świadom plusów i minusów, a także opcji obecnych w alternatywnym oprogramowaniu, wybór darmowego rozwiązania jak najbardziej może okazać się trafiony, a efekt obróbki zdjęć będzie zachwycający.

Poprzedni artykułDarmowe programy do obróbki zdjęć
Następny artykułCo to jest bezlusterkowiec? Jaki wybrać?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj