Podpowiadamy jak robić dobre zdjęcia – poradnik dla początkujących
Na samym początku naszej przygody z fotografią należałoby przemyśleć co tak naprawdę nas wzrusza, wkurza, lub bawi, czyli co chcielibyśmy aby w naszych pracach było motywem przewodnim. Najlepiej w tym przypadku iść po prostu na spacer i rozejrzeć się, które miejsce w naszej okolicy jest atrakcyjne i będzie dobrym tłem do sytuacji, którą chcielibyśmy przestawić.
Jak robić dobre zdjęcia z zaskoczenia?
Zdjęcia tzw. „z przypadku”, czyli pstryknięte w odpowiednim czasie i miejscu też potrafią być świetne, ale tylko wtedy jeżeli potrafimy je wyselekcjonować spośród tysiąca innych. Na samym początku polecanym sposobem jest jednak obserwacja i skupienie się na jednym, ale dobrze dopracowanym miejscu. Jeżeli spacerując zauważymy drzewo rzucające cień na ścianę budynku warto jest to miejsce zapamiętać, bo może się ono przydać do jedynego w swoim rodzaju portretu. Dobre zdjęcia, które mają „to coś”, to takie które wywołują w odbiorcy emocje. Nawet najlepsze zdjęcie techniczne nie obroni się jeżeli będzie pozbawione wartości emocjonalnej. Nie musisz być zatem profesjonalnym fotografem, by zbudować niepowtarzalny kadr. Tu liczy się głównie pomysł! Kiedy już masz wyjątkowe miejsce, widzisz w głowie zalążki pomysłu jakie emocje ma wywołać, pozostaje Ci tylko pstryknąć. Pion czy poziom?
Dobre zdjęcia portretowe, od czego zacząć?
To zależy… Uznaję się, że jeżeli to portret, to przeważnie lepiej wygląda on w pionie. Jeżeli krajobraz – w poziomie. Dlaczego? W portrecie skupiasz się głównie na twarzy, więc nie potrzebujesz po stronie swojego modela wiele przestrzeni. Inaczej wygląda to w przypadku krajobrazu – jeżeli jest on Twoim motywem przewodnim powinno zależeć Ci na pokazaniu jak najwięcej tego pięknego terenu. Zdjęcia makro dobrze prezentują się zarówno w pionie jak i poziomie. Jeżeli Twój obiekt ma długą kolorową łodygę, to zdecydowanie lepszy będzie pion a jeżeli jeszcze ładniejszy i szeroki ma kwiatostan, to można zrezygnować z efektownej łodygi. Wszystko zależy od Ciebie! Pamiętaj tylko, żeby kierować ostrość tam, gdzie znajduję się obiekt który ma dla Ciebie największą wartość, czyli jest motywem przewodnim fotografii.
Sama zaczynam z fotografią, najpierw muszę znaleźć dobry aparat