Street photography – porady

Zainteresowała Cię fotografia uliczna? Chciałbyś spróbować sił w street photo, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przygotowaliśmy garść porad, dzięki którym postawisz pierwsze kroki na nieznanym Ci dotąd terenie. Sprawdź, co powinieneś ze sobą zabrać, dokąd pójść, jak szukać kadrów. Przekonaj się, jaki aparat jest najlepszy w street photo i dlaczego. Wypróbuj porady i zachwyć odbiorców!

Najlepszy aparat do street photo to…

Zwykło się mawiać, że rodzaj aparatu w street photo ma drugorzędne znaczenie. I tak, i nie. Rzeczywiście fotografia uliczna tematem i wyczuciem kadru stoi, ale wcale nie jest obojętne to, jaki aparat zabierzesz na sesję. Będąc blisko ludzi i fotografując ich, nie możesz zwracać na siebie uwagi ani budzić przerażenia czy niechęci. Z tego powodu aparat powinien być mały i łatwy do ukrycia. Do tego szybki i bogaty w tryby automatyczne – czasem wyjątkowe ujęcie przemija w ułamku sekundy i jeśli nie uda Ci się zareagować, przepadnie.

Na początek wybierz aparat kompaktowy, aparat bezlusterkowy (do street photo polecany jest zwłaszcza Olympus OMD EM10 mark II), a nawet… aparat w telefonie! Może Ci się przydać również pasek na szyję bądź nadgarstek. W tłumie ludzi łatwo zostać przypadkowo potrąconym i katastrofa gotowa.

Fotograf street photo to kameleon

Idziesz do miasta spontanicznie, a może szykujesz się na festiwal, paradę, strajk lub protest? Zawsze ubieraj i zachowuj się stosownie do sytuacji. Bądź kulturalny i tolerancyjny, nie rzucaj się w oczy. By ludzie nie reagowali na Ciebie i aparat, musisz wtopić się w tło i pozostać niezauważalnym. Jednocześnie musisz mieć śmiałość, by podejść i zrobić zdjęcie, kiedy znajdziesz właściwy kadr. Street photo wymaga wykształcenia w sobie odwagi i śmiałości. Inne przydatne cechy to: pewność siebie, otwartość, błyskawiczny refleks.

Gdzie robić street photo?

Wbrew pozorom odpowiedź na powyższe pytanie nie jest oczywista. Mimo iż fotografia uliczna jest z nazwy uliczna, jako ową ulicę rozumie się szeroko pojętą przestrzeń publiczną. Do dyspozycji masz zatem również skwery, parki, wały rzeczne, galerie handlowe, supermarkety. Wszędzie tam, gdzie tętni życie i można uchwycić wyjątkową scenę, powinieneś próbować sił. I nie wolno Ci się zrażać! Podczas ćwiczenia się w street photo uzyskasz dziesiątki, a nawet setki nieudanych zdjęć. Miej na uwadze, że tu nie przegotowujesz scenografii ani nie współpracujesz z modelami. Efekt, który uzyskasz, będzie zależał wyłącznie od Ciebie. Z czasem wyrobisz swój styl, ale już teraz pomyśl o cyklu, który tematycznie spiąłby Twoje zdjęcia uliczne.

Zajrzyj na stronę Fotoforma, na której znajdziesz więcej porad fotograficznych, jak również ofertę aparatów i dodatków dla fotografów, w tym street photo.

Poprzedni artykułO czym warto pamiętać przy sesjach aranżowanych?
Następny artykułDobry fotograf, czyli dyskretny artysta z pasją

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj