Naturalnie, czyli poważnie – zdjęcia do dokumentów

Zdjęcia w dokumentach są obowiązkowym elementem. Zostają z nami tak długo, jak długo ważny pozostaje dokument. Pamiętamy jakie emocje towarzyszą odebraniu pierwszego prawa jazdy lub z jaką radością trzymamy w rękach jeszcze ciepły paszport, planując wakacje w egzotycznych krajach. Jak powinny wyglądać prawidłowo wykonane fotografie do dokumentów? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Zdjęcia biometryczne jako nowy wymóg

W czasach kiedy w dokumentach widniały radośnie uśmiechnięte twarze ustawione lekkim profilem do obiektywu, łatwo było o znakomite ujęcie, które z przyjemnością podziwialiśmy, mając w rękach na starsze dokumenty. Zmieniły się jednak przepisy i do większości dokumentów wymagane są tak zwane zdjęcia biometryczne. Przez wielu porównywane są do fotografii z listów gończych. Wynika to z faktu, że do takiego zdjęcia pozujemy „en face”, czyli przodem do obiektywu, włosy muszą być odgarnięte z twarzy i założone za ucho, uszy odkryte, no i przede wszystkim wyraz twarzy naturalny. Naturalny, czyli w tym przypadku niestety poważny bez uśmiechu czy innego grymasu, który mógłby nadać zdjęciu nieco życia. Efekt takiego zdjęcia nie zawsze jest zadowalający. Właśnie dlatego zdjęcie do paszportu dobrze jest wykonać w miejscu, gdzie oddamy się w ręce profesjonalisty, który sprawi, że nawet tak niekorzystne ustawienie do fotografii nie odbierze naszej twarzy uroku i z przyjemnością będziemy prezentować je przy okazji kontroli. Podobnie sytuacja wygląda jeśli robimy zdjęcie do prawa jazdy. Profesjonalnie wykonana fotografia zapewni nam komfort podczas rutynowych kontroli drogowych i bez skrępowania będziemy okazywać dokument zaopatrzony w ładne zdjęcie.

Chociaż oczywiste jest, że osoby kontrolujące dokumenty nie zwracają uwagi na to, czy podczas robienia zdjęcia mieliśmy gorszy dzień, to jednak dla własnego dobrego samopoczucia powinniśmy zadbać o to, aby zdjęcie w dokumencie, który będzie nam towarzyszył przez dekadę, powodowało u nas uczucie satysfakcji i zadowolenia.

Poprzedni artykułJak zrobić sesję noworodkową
Następny artykułSesja rodzinna, która nie stresuje – czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o naturalnej fotografii rodzinnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj