Współczesność przyzwyczaja nas do rozwiązań szybkich, łatwych, niewymagających wysiłku od użytkowników i intuicyjnych. Zawsze jednak są to rozwiązania wysokiej jakości – współczesny konsument nie zadowoli się byle czym. Symbolem naszych czasów jest smartfon: małe urządzenie o potężnych możliwościach. To całe nasze życie w miniaturze. Jak do smartfona i współczesności ma się aparat bezlusterkowiec?
Przejście od kompaktu do lustrzanki
Aparat kompaktowy kojarzy się z wygodą i szybkością robienia zdjęć, lecz nie z wysoką jakością. Poręczne kompakty są idealne na wakacje, imprezy, wycieczki. Z uwagi na atrakcyjne ceny kupuje się je dzieciom i młodzieży, bo w razie uszkodzenia strata jest niewielka. Poza tym obsługa kompaktów jest łatwa i intuicyjna, jako iż są to aparaty w znacznej części automatyczne.
Kiedy ludzie znudzili się przeciętną jakością zdjęć, zwrócili się ku lustrzankom. Miało to miejsce już w XXI wieku. Dzięki wymianie obiektywów, podłączaniu akcesoriów zewnętrznych (np. lampy błyskowej, battery gripu, statywu) i dostępowi do zaawansowanych parametrów zdjęć (kolorystyki, kontrastu, balansu bieli, jasności itd.) zaczęli rejestrować zdjęcia doskonalsze, profesjonalne.
Hybryda – odpowiedź na wady poprzedników
Aparat bezlusterkowy nie powstał w odpowiedzi na wady odnalezione w kompakcie i lustrzance, lecz z tego powodu zaczęto się nim interesować. Po zachłyśnięciu się poprzednimi rodzajami aparatów bezlusterkowce (https://fotoforma.pl/fotografia-aparaty-cyfrowe-bezlusterkowce/2) zaczęły się jawić jako z jednej strony podtrzymujące możliwość ingerowania w parametry, wymienianie obiektywów i stosowanie akcesoriów, z drugiej zaś powracające do automatyki i intuicyjności kompaktów. To właśnie ów splot łatwej obsługi z profesjonalnymi efektami zwrócił uwagę miłośników fotografii.
Przykłady możliwości aparatów bezlusterkowych
Zastanawiasz się, którą hybrydę warto wybrać na początek? Zwróć uwagę np. na bezlusterkowy aparat cyfrowy Sony: https://fotoforma.pl/fotografia-aparaty-cyfrowe-bezlusterkowce-sony. Popularnością cieszy się zwłaszcza Sony A7 III. Ma szeroki zakres czułości ISO (od 100 do 51200, acz z możliwością rozszerzenia do przedziału 50-204800), rozdzielczość 24,2 Mpix i 425 pól AF. Wykonywane nim zdjęcia zapiszesz w formacie RAW, jeżeli planujesz obrabiać je graficznie.
Polecamy też Nikon bezlusterkowiec: https://fotoforma.pl/fotografia-aparaty-cyfrowe-bezlusterkowce-nikon, np. model Nikon Z50. Zakresy czułości ISO w zależności od trybu są automatyczne lub wynoszą 100-51200 w skoku 1/3 lub 1/2 EV. Nagrasz nim film w najwyższej jakości 4K UHD. Tu także zdjęcia zapiszesz w RAW (NEF, czyli odpowiedniku marki Nikon).
Czy bezlusterkowiec rzeczywiście zostanie aparatem przyszłości? Wszystko przed nami. Obserwujmy, a przede wszystkim testujmy aparaty i sami wybierajmy, co nam odpowiada. W końcu przyszłość kształtuje się także w oparciu o nasze decyzje.