Co warto zobaczyć w RPA?

Republika Południowej Afryki pod wieloma względami odbiega od wyobrażenia państwa afrykańskiego, które tkwi w głowach ludzi Zachodu. Europejczycy i Amerykanie traktują państwa kontynentu jako biedniejsze, zacofane oraz wymagające ciągłej pomocy humanitarno-dydaktycznej. Jednakże RPA zdecydowanie nie wpisuje się w ten obraz. Pomimo że kraj wciąż boryka się z wieloma problemami, jest to państwo nowoczesne, które z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów.

Informacje podstawowe

Republika federalna ze względu na powierzchnie zajmuje 24 miejsce na świecie. Kraj zamieszkuje ok. 55 mln ludzi. RPA odzyskało oficjalnie niepodległość 31 maja 1910, przestając tym samym być obszarem zależnym od Imperium Brytyjskiego. W strukturze rasowej zdecydowanie dominują Czarni Afrykanie, a odsetek Białych stanowi ok. 8%.

Różnorodność – kraj kontrastów

Różnorodność to zdecydowanie najlepsze słowo na określenie zarówno Kapsztadu, jak i całego kraju. Mieszające się tożsamości etniczne, kultury, a nawet rasy ludzi tworzą niespotykany wcześniej klimat miasta. Wszystko przenika się wzajemnie, tworząc zarazem spójną całość. Warto doświadczyć takiej mieszanki kulturowej, która bardzo zaskakuje. Podobnie z naturą, dzika nieposkromiona fauna i flora stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Oprócz lwów, tygrysów czy żyraf, w RPA można spotkać także pingwiny.

Niestety kontrasty dotyczą także w znacznej mierze zamożności danych dzielnic i ludzi. W jednym zakątku oglądamy wille budowane w stylu zachodnim, w których dominuje technologia oraz nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Po drugiej stronie zaś znajdują się biedne dzielnice, w których ludzie żyją w skrajnym ubóstwie. Doświadczenie tych wielu kontrastu wpływa na refleksje, jakim się poddajemy podczas podróży i niejednokrotnie skłania nas do przemyśleń na temat współczesnego świata. Wycieczki do RPA stają się coraz popularniejsze dzięki mediom społecznościowym, które spowodowały, że postrzega się ten kraj zupełnie inaczej niż resztę kontynentu.

Góra Stołowa

Jeden z symboli Kapsztadu, wpisany na listę UNESCO oraz uznawany za jeden z siedmiu nowych cudów natury. W okolicy góry znajduje się wiele endemicznych gatunków roślin. Często nad górą tworzy się charakterystyczny pas chmur, zwany przez mieszkańców „obrusem”. Na płaskowyż o długości 4 m i szerokości 2 m można dostać się za pomocą kolejki liniowej. Warto skorzystać z atrakcji, ze względu na malowniczość tych terenów i panoramiczny widok na całe miasto.

Kapsztad – dlaczego warto?

RPA to najlepiej rozwinięte pod względem gospodarczym państwo Afryki. Dowodem na to jest Kapsztad, o którym mówi się, że można zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia i na zawsze pozostawić tam cząstkę serca. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ stolica legislacyjna RPA wyróżnia się na tle pozostałych miast afrykańskich wszechogarniającą przyrodą. W parkach dominuje zieleń, a całe wybrzeże usiane jest kwiatami i drzewami. Wygląd zapięta dech w piersiach i tym samym czyni miasto destynacją niesamowicie atrakcyjną pod względem turystycznym.

Miasto posiada także, pod względem organizacyjnym, wiele udogodnień, m.in. rozwiniętą bazę noclegową, obiekty gastronomiczne i masę atrakcji turystycznych, regularnie poddawanych konserwacji.

Bo-Kaap (Malay Quarter) – doświadcz kolorów

Bo-Kaap to dzielnica zamieszkana przez muzułmanów, głównie z Malezji. Na tym terenie znajduje się najstarszy meczet wybudowany w mieście. Zdecydowanie wzrok przyciągają kolorowe domy w pastelowych odcieniach. Z budynkami wiąże się ciekawa historia, gdyż zostały pomalowane przez niewolników po odzyskaniu wolności, bowiem w trakcie mieszkania i służby, wszystkie budynki musiały być utrzymywane w białym kolorze. Pomalowanie ścian zewnętrznych jest dowodem euforii, która ogarnęła ludzi po uzyskaniu niezależności.

Groot Constantia – afrykański zakątek winny

Niewiele osób wie, że RPA słynie z produkcji wina, które standardem nie odbiega od włoskiego, bądź hiszpańskiego. Klimat kraju sprzyja zakładaniu plantacji winogron, które wykorzystywane są do produkcji wysokiej jakości alkoholu. Warto odwiedzić jedną z najpopularniejszych winnic – Groot Constantia, gdzie istnieje możliwość degustacji lokalnych win.

RPA – doświadcz świata znanego wyłącznie z filmów przyrodniczych

Podróż do RPA będzie niewątpliwie jednym z najintensywniejszych momentów w życiu. Niespotykana przyroda, endemiczne gatunki zwierząt oraz roślin, a do tego unikalna mieszanka kultur z całego świata. Republika Południowej Afryki to przede wszystkim świat fauny i flory, którą mieliśmy okazję oglądać wyłącznie w filmach przyrodniczych. Ilość rezerwatów oferujących spotkanie rzadkich gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku powoduje, że kraj ten znajduje się na liście każdego fana przyrody

Podsumowanie – RPA inną twarzą Afryki

Warto odwiedzić RPA, aby zetknąć się z niesamowitą przyrodą, ludźmi oraz przenikającymi się kulturami. Republika Południowej Afryki to państwo nowoczesne, w którym wciąż mieszkają tradycyjne ludy (np. Zulusi).

 

Poprzedni artykułCzy bezlusterkowiec to aparat przyszłości?
Następny artykułO czym warto pamiętać przy sesjach aranżowanych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj