Technik fotografii i multimediów – jak nim zostać?

Każdego dnia wychwytujesz idealne kadry? Z przyjemnością fotografujesz swoje otoczenie? A może twoją mocną stroną jest kreatywność i swoją przyszłość wiążesz z obróbką graficzną oraz montażem? Jeśli „tak” to odpowiedź chociaż na jedno z pytań, to najprawdopodobniej klasa o profilu technik fotografii i multimediów jest stworzona właśnie dla ciebie!

Wiele osób nadal powiela mity, związane z kreatywnymi zawodami. Bardzo często twierdzą one, że aby wykonywać profesje takie, jak wspomniany już technik fotografii i multimediów wystarczy tzw. artystyczna dusza i głęboka wrażliwość estetyczna. Jednak… nic bardziej mylnego! Z tego artykułu dowiesz się m.in. w jaki sposób przygotować się do tego zawodu i które miejsca chętnie zatrudniają takich specjalistów.

Jak zostać technikiem fotografii i multimediów?

Ten zawód, tak jak każdy inny, wymaga przygotowania i opanowania podstaw, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie zrozumieć jego naturę. Pierwsze kroki najlepiej skierować więc do odpowiedniej szkoły prowadzącej klasę o takim profilu. W kraju nad Wisłą istnieje sporo takich placówek. Osoby chcące podjąć edukację na Pomorzu Zachodnim mogę wybrać np. technikum w Szczecinie, na chętnych z Lubelszczyzny czeka Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zamościu, z kolei na Śląsku funkcjonuje Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego w Katowicach. Nie można jednak zapominać o samodzielnym szlifowaniu warsztatu – pomocne będą branżowe portale internetowe, specjalistyczne periodyki, a także fachowa literatura.

Wskazówka: Podczas trwania nauki warto angażować się w różnego rodzaju konkursy oraz wystawy – udział w takich inicjatywach to nie tylko możliwość zdobycia prestiżowych wyróżnień, ale także doskonała okazja do wychwycenia ewentualnych braków i popełnianych błędów.

Jakich przedmiotów można spodziewać się w szkole?

Szkoły oferujące kształcenie na tym kierunku cechują się zazwyczaj sporą różnorodnością – oznacza to, że trudno o znalezienie dwóch identycznych programów. Każda z nich opracowuje zazwyczaj plan edukacyjny dopasowany do regionu, potencjalnych kandydatów i potrzeb rynku pracy. Przyszli technicy fotografii i multimediów mogą jednak zazwyczaj spodziewać się kilku „pewniaków”, czyli zajęć z zakresu: podstaw fotografii (obejmują m.in. rodzaje obiektywów, budowę aparatu fotograficznego, jednostki fotometryczne), technik fotograficznych oraz multimedialnych czy cyfrowej obróbki obrazu. Co więcej, wiele jednostek proponuje również naukę języka obcego zawodowego, co zdecydowanie ułatwia pracę na rynkach zagranicznych, pozwala na angażowanie się w międzynarodowe projekty czy… czytanie fachowych wydawnictw w obcym języku!

Gdzie można podjąć zatrudnienie?

Na absolwentów szkół kształcących techników fotografii i multimediów czeka wiele perspektyw zawodowych i, wbrew obiegowej opinii, nie muszą oni wcale zajmować się wyłącznie klasyczną fotografią. Takie osoby z powodzeniem znajdą pracę w:

  • agencjach reklamowych i marketingowych (w takich miejscach mogą zajmować się np. projektowaniem animacji i reklam zewnętrznych oraz gadżetów marketingowych),
  • wydawnictwach prasowych i czasopismach (tutaj z kolei nabyte umiejętności pozwolą na pracę w charakterze fotoreportera),
  • laboratoriach fotograficznych (absolwenci w tych placówkach zajmują się chociażby sprzedażą usług oraz obsługą urządzeń takich jak ploter),
  • wytwórniach filmowych (technicy fotografii i multimediów doskonale odnajdą się na planach filmowych, gdzie do ich obowiązków należy przede wszystkim wykonywanie fotografii służących do późniejszej promocji produkcji w mediach).

Wiele osób o tym wykształceniu decyduje się również na założenie działalności i rozwijanie swojego własnego biznesu – przed podjęciem takiej decyzji warto jednak zdobyć nieco doświadczenia i zdecydować się, która ścieżka zawodowa najbardziej odpowiada osobistym preferencjom.

Poprzedni artykułZdjęcia z drona, czyli nowoczesna fotografia w służbie biznesu
Następny artykułCzy bezlusterkowiec to aparat przyszłości?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj