Profesjonalne zdjęcia biznesowe – przygotowania, przebieg, jak znaleźć fotografa

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na profesjonalne zdjęcia biznesowe. Mamy świadomość, że pomagają nam one stworzyć upragniony wizerunek, pozyskać nowych klientów i wyprzedzić konkurencję. Profesjonalne zdjęcia biznesowe zamawiają także osoby szukające pracy lub chcące ją zmienić, jak również twórcy pragnący zwiększyć krąg swoich odbiorców.

(na zdjęciu: Marcin Mizgalski, źródło: https://krzysztofzaleski.com/)

Profesjonalne zdjęcia biznesowe – czym się charakteryzują?

W Polsce profesjonalne zdjęcia biznesowe wciąż jeszcze są nowością, dlatego część osób nie wie jak dokładnie powinny one wyglądać. Przede wszystkim należy podkreślić, że zdjęcia biznesowe różnią się od zwykłych fotografii przeznaczeniem. Ich zadaniem jest bowiem nie tylko jak najlepsze ukazanie naszej powierzchowności, ale przede wszystkim stworzenie wizerunku, który wzbudzi zaufanie odbiorców i zacznie na siebie zarabiać. Osoba oglądająca nasze profesjonalne zdjęcia biznesowe powinna dojść do wniosku, że jesteśmy najlepszymi fachowcami w swojej branży. Powinny być wykonane tak, żeby uwypuklić te nasze cechy, które są najbardziej przydatne w pracy zawodowej (jest to prawdziwa sztuka, dlatego powinniśmy zgłosić się do doświadczonego fotografa biznesowego.

Profesjonalne zdjęcia biznesowe – jak wygląda sesja zdjęciowa?

Decydując się na profesjonalne zdjęcia biznesowe u dobrego fotografa powinniśmy być przygotowani na długi wywiad (jest to konieczne, jeśli fotograf biznesowy nie zadaje nam pytań – to sygnał, że powinniśmy udać się do kogoś innego). Osoba zajmująca się naszą sesją zdjęciową będzie chciała dowiedzieć się więcej na temat naszej pracy zawodowej. Z pewnością zapyta jakie cele chcemy osiągnąć dzięki sesji. Na rozmowie wstępnej musimy ustalić takie szczegóły jak choćby ilość osób, które będą fotografowane, czy miejsce, gdzie mają odbyć się zdjęcia (może być to na przykład siedziba naszej firmy, studio fotograficzne, czy plener – nie ma jednego słusznego rozwiązania).

Od fotografa biznesowego mamy prawo oczekiwać wskazówek dotyczących przygotowań do sesji. Doradzi on nam w zakresie fryzury, makijażu, stroju, podpowie również jak pozować, żeby wychodzić na zdjęciach jak najlepiej.

Po zakończeniu sesji osoby fotografowane wspólnie z fotografem przeglądają efekty współpracy. Na tym etapie wybierane są najlepsze zdjęcia, które następnie poddawane są obróbce graficznej (jej zakres również uzgadniamy z fotografem).

Profesjonalne zdjęcia biznesowe: przygotowania do sesji

Żeby sesja fotograficzna przebiegała szybko i sprawnie, powinniśmy odpowiednio się do niej przygotować. Osoby decydujące się na profesjonalne zdjęcia biznesowe zazwyczaj decydują się na elegancki, klasyczny strój. Mężczyźni stawiają na marynarkę, koszulę (musi być koniecznie dobrze uprasowana – trzeba pamiętać, że aparat uwypukli wszystkie zaniedbania w tym zakresie), spodnie najczęściej w kolorze marynarki, a także pasujące do całości obuwie. W przypadku kobiet widać nieco większą różnorodność. Panie często decydują się na sukienki. Fotograf wykonujący profesjonalne zdjęcia biznesowe w Warszawie radzi jednak, żeby zabrać na sesję więcej zestawów ubrań. Wówczas zdjęcia będą bardziej urozmaicone. Kobiety mogą do części fotografii pozować w sukienkach, a następnie przebrać się w garnitur.

Pamiętajmy, że klasyczna elegancja to nie jedyne wyjście. Jeżeli wspólnie z fotografem dojdziemy do wniosku, że w naszym przypadku sprawdzi się bardziej ekstrawagancki strój – jak najbardziej możemy sobie na niego pozwolić.

Ważne jest, żeby na sesję nie zakładać wyjątkowo jaskrawych ubrań, ubrań w drobne wzory, czy ubrań pogniecionych. Kobietom nie zaleca się strojów z dużym dekoltem (możemy złamać tą zasadę jeżeli szukamy zatrudnienia jako hostessa lub modelka).

Dość nieoczywistą, a jednak ważną zasadą jest pozowanie do zdjęć bez soczewek kontaktowych. Są one niewątpliwie bardzo komfortowe, niestety sprawiają, że oczy na zdjęciach wyglądają nienaturalnie.

Profesjonalne zdjęcia biznesowe w Warszawie – jak znaleźć najlepszego fotografa?

W Warszawie bez najmniejszego problemu znajdziemy fotografów oferujących nam profesjonalne zdjęcia biznesowe. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że poziom świadczonych usług może być bardzo nierówny. Z tego względu nie powinniśmy wybierać fotografa sugerując się jedynie ceną (najlepsi specjaliści nie pracują za minimalne stawki). Trzeba zdawać sobie sprawę, że w Polsce do wykonywania zawodu fotografa nie są potrzebne żadne kwalifikacje. Usługi profesjonalnych zdjęć biznesowych może świadczyć każdy, co nie oznacza, że każdy jest w stanie dobre zdjęcia wykonać.

Profesjonalne zdjęcia biznesowe są szalenie ważne dla naszego wizerunku. Pamiętajmy, że jeśli są nieodpowiednio wykonane, bardziej nam zaszkodzą niż pomogą (mogą sprawić, że nie będziemy prezentować się wiarygodnie).

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie współpracy z konkretnym fotografem biznesowym, koniecznie zapoznajmy się z jego dotychczasowym dorobkiem. Przeglądając portfolio zadajmy sobie pytanie, czy to właśnie na takich zdjęciach biznesowych nam zależy. Jeżeli nie – szukajmy dalej.

Poprzedni artykułZaproszenia i drobne gadżety ślubne, które tworzą odpowiednią atmosferę
Następny artykułCzy presety lightroom są tylko dla fotografów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj