Jak fotografować pokazy fajerwerków?

Pokazy fajerwerków to coś, co wywołuje wiele emocji w ludziach, ponieważ są nie tylko piękne i spektakularne do oglądania, ale często są również używane do świętowania doniosłych okazji. Nic więc dziwnego, że chce się je zatrzymać w kadrze. Problem zaczyna się wtedy, gdy faktycznie bierze się do ręki aparat i efekt jest daleki od oczekiwanego. Trzeba się więc przygotować i uzbroić we wiedzę, jak fotografować pokazy sztucznych ogni – bo choć wiele osób sobie odpuszcza twierdząc, że po prostu są zbyt trudne do sfotografowania, okazuje się, iż wcale tak nie musi być.

Fotografowanie pokazów fajerwerków – od czego zacząć?

Wskazówka najważniejsza, o której zbyt często się zapomina: należy używać statywu, aby aparat był nieruchomy. Przymocowanie aparatu cyfrowego do czegoś, co zapewni, że nie będzie się poruszał podczas robienia zdjęć jest podstawą.

Jest to szczególnie ważne przy fotografowaniu fajerwerków po prostu dlatego, że będziesz w ten sposób używać dłuższych czasów otwarcia migawki, które nie tylko uchwycą ruch fajerwerków, ale każdy ruch samego aparatu i najlepszym sposobem na utrzymanie aparatu nieruchomego jest właśnie użycie statywu. Alternatywnie, pamiętaj, że istnieją inne opcje, które zapobiegają drganiom aparatu – jeśli zdarzy się tak, że nie będziesz mieć statywu pod ręką. Czasem wystarczy trochę kreatywności. Oczywiście do fotografowiania potrzebujemy jeszcze pokazu fajerwerków, a w tym celu dobrze jest się wybrać na realizację np. firmy PyroTech SHOW.

Aby jeszcze bardziej zredukować drgania aparatu i aby upewnić się, że jest całkowicie nieruchomy podczas robienia zdjęć fajerwerkom jest zainwestowanie w urządzenie zdalnego wyzwalania migawki. Te dodatkowe akcesoria będą się między sobą różnić w zależności od aparatu, ale większość będzie bardzo pomocna. Innym sposobem robienia zdjęć bez dotykania aparatu jest użycie klasycznego samowyzwalacza. To może zadziałać, ale naprawdę musisz umieć dobrze przewidywać ujęcia.

Fotografowanie fajerwerków – liczy się plan!

Spontaniczne ujęcia tylko czasem wychodzą. Zdecydowanie mądrzej będzie je zaplanować, bo to daje szansę na najlepsze kadrowanie Jedną z najtrudniejszych części fotografowania fajerwerków jest koniec końców ustalenie, gdzie wycelować aparat. Wyzwanie, przed którym będziesz musiał stawić czoła, polega na tym, że zazwyczaj musisz wycelować aparat, zanim na niebie pojawią się fajerwerki, które będziesz fotografować – kluczowe znaczenie ma tutaj przewidywanie.

Oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowego kadrowania:

  • Określ lokalizację z wyprzedzeniem – zwróć uwagę na to, gdzie są ustawiane fajerwerki i w jakie części nieba prawdopodobnie zostaną wystrzelone.
  • Zwróć uwagę na ustawienie aparatu – jedną rzeczą, którą zawsze powinieneś wziąć pod uwagę podczas fotografowania fajerwerków, jest to, czy aparat jest ustawiony poziomo, czy w pionie względem kadrowania.

Jedną z najtrudniejszych części fotografowania fajerwerków jest ustawienie aparatu we właściwej części nieba we właściwym czasie. Jest to szczególnie trudne, jeśli próbujesz wykonać mocniej przycięte zdjęcia. Zwykle lepiej postawić na wykonywanie szerszych ujęć – kadrowania można zawsze wykonać później, aby uzyskać pożądany efekt.

Poprzedni artykułRodzinne zdjęcia na ścianie – pomysły na kreatywną galerię
Następny artykułZaproszenia i drobne gadżety ślubne, które tworzą odpowiednią atmosferę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj