Obiektywy Canon — technologia ostrości

Obiektywy Canon — technologia ostrości

Firma Canon jest rynkowym liderem w dziedzinie technologii fotograficznej. Jej obiektywy od lat są uznawane przez profesjonalistów za jedne z najlepszych na świecie. Wszystko to dzięki wciąż rozwijanej technologii opartej na najnowszych rozwiązaniach.

Praca bez niepożądanych dźwięków

Od 1987 roku w obiektywach Canon montowane są pierwsze mechanizmy regulacji ostrości. Stosowane są tu trzy technologie — STM, USM i DC. Umożliwiają one precyzyjne ustawienia ostrości także dla szybko poruszających się obiektów. Jednocześnie pracują cicho i płynnie.

Obiektywy Canon z technologią STM cechują się wyjątkowo cichą pracą. Jest to szczególnie ważne podczas rejestrowania wideo, gdzie głośne działanie przeszkadza w nagrywaniu dobrej jakości dźwięku. Obiektywy te są jednocześnie dość szybkie, by robić nimi dobre zdjęcia. STM występuje w dwóch typach — typie przekładniowym, który jest małych rozmiarów mechanizmem regulacji ostrości umożliwiającym budowę niewielkiego obiektywu oraz typie ze śrubą wiodącą, pracującym ciszej i szybciej.

Ruch dzięki ultradźwiękom

Obiektywy Canon wykorzystują technologię USM (Ultrasonic Motor) polegającą na przekształcaniu drgań ultradźwiękowych w moment obrotowy poruszający obiektywem. Dzięki temu osiągana jest wyjątkowa szybkość działania, a ostrość można regulować ręcznie bez całkowitego wyłączania autofokusa.

Typ pierścieniowy USM jest w obiektywach Canon najbardziej rozpowszechniony. Pracuje on szybko i precyzyjnie mając przy tym wystarczającą siłę do napędzania ciężkich elementów dużych teleobiektywów bez zmniejszenia tempa pracy. Blokuje on ponadto ruch, co sprawia, że gdy jest wyłączony, pozostaje w pozycji wyjściowej. USM w obiektywach Canon jest nieco głośniejszy niż STM, ale nadal zadziwiająco cichy.

Konstrukcja obiektywów Canon z USM typu pierścieniowego opiera się wirniku i stojanie. Jest to elastyczna obudowa oraz ceramiczny element napięciowy. Technologia ta użyta została między innymi w obiektywie F 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM, który zdobył uznanie profesjonalistów zajmujących się fotografią sportową.

Mechanizm Micro USM wykorzystywany jest w bardzo wielu obiektywach, niezależnie od wielkości tubusu. Obiektywy Canon z tą technologią cechują się o połowę mniejszą wagą elementów mechanicznych niż w przypadku USM typu pierścieniowego.

Cisza i szybkość w jednym

W roku 2016 pojawiła się technologia Nano USM, która łączy zalety STM i USM, czyli cichą pracę i płynność oraz szybkość działania. Moduł Nano USM zbudowany jest z metalowego korpusu, napędu oraz ceramicznego elementu napięciowego. Napięcie w ceramicznym układzie podlega dostosowywaniu pod względem ilości, co pozwala na kontrolowanie szybkości poruszania się napędu. Technologia ta umożliwia uzyskanie naturalnych przejść ostrości dzięki nadzwyczaj płynnej regulacji. Możliwe jest zatem dynamiczne ustawianie ostrości na obiekcie, który pozostaje w ruchu oraz jego odległość od aparatu się zmienia.

W taki sposób nowoczesne technologie pozwalają obiektywom Canon uzyskać ostrość obiektu niezależnie od tematu zdjęcia czy filmu. Daje nam to gwarancję, że nasz materiał będzie najwyższej jakości.

Poprzedni artykułRadzimy jak wyposażyć profesjonalne studio fotograficzne!
Następny artykułZdjęcia do dokumentów – o czym trzeba pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj