Jaki statyw do aparatu wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze statywu fotograficznego

Jaki statyw do aparatu wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze statywu fotograficznego

Statyw to nieodłączny element wyposażenia każdego fotografa! Z nim jesteśmy w stanie zrobić dobre zdjęcie w warunkach, które zdecydowanie temu nie sprzyjają. Statyw przydaje się również wtedy, gdy wykonujemy fotografie przy długich czasach, np. nocne lub przyrodnicze oraz do robienia zdjęć w technice HDR. Na rynku dostępne są różnego rodzaju statywy, w odmiennych przedziałach cenowych – od 30 zł do nawet kilku tysięcy zł! Jak z szerokiego spektrum możliwości wybrać właściwy statyw i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przemyślmy potrzeby

Pierwszym krokiem powinna być analiza naszych potrzeb. Zastanówmy się, czy statyw naprawdę jest nam potrzebny, a jeśli tak – to do czego. Przemyślmy, do jakiego rodzaju zdjęć będziemy go stosować. Zastanówmy się również, jakim dysponujemy budżetem. Analiza naszych potrzeb i finansowych możliwości pozwoli ustalić parametry statywu, którego potrzebujemy oraz jego przybliżoną, możliwą cenę.

Rodzaje statywów fotograficznych

Chcąc zakupić statyw fotograficzny, przyjdzie nam wybierać spośród wielu różnych modeli, zarówno profesjonalnych, jak i tych przeznaczonych do użytku dla amatorów i osób początkujących. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje statywów? Co warto o nich wiedzieć, nim podejmiemy ostateczną decyzję? Oto najważniejsze informacje:

  • Statywy trójnogie – to najpopularniejszy rodzaj statywów. Statyw trójnogi składa się z rozkładanych nóg, kolumny i głowicy. W sklepach znaleźć można zarówno małe i lekkie statywy trójnogie, jak i te większe o nośności 20 kg. W mniejszych modelach głowica jest zintegrowana i niewymienna, natomiast w tych wyższej klasy głowica dokupowana jest osobno. Po złożeniu statyw trójnogi ma zwykle kilkadziesiąt centymetrów.

  • Statywy stołowe – statyw stołowy jest mały, lekki i świetnie sprawdzi się do aparatów kompaktowych. Nie będzie zaś odpowiednim wyborem dla tych większych, które mogłyby być wówczas niestabilne. Statywy stołowe mają jedną, niepodważalną zaletę: są lekkie i możemy je zabrać wszędzie ze sobą. Ich wybór jest bardzo szeroki. Możemy zdecydować się na model z regulacją długości nóg, z ruchomą głowicą i blokadą położenia, który wykonany będzie z solidnych materiałów. Możemy również postawić na prosty, tani i plastikowy statyw, którego zakup nie zrujnuje naszego budżetu.

  • Statywy studyjne – to kolejna grupa stabilnych, ciężkich i jednocześnie najdroższych statywów na rynku. Niekiedy ich waga sięgać może nawet 100 kg! Ich masywna głowica podtrzyma nawet aparat wielkoformatowy, któremu nie sprostałby statyw stołowy.

  • Statywy kolumnowe – tego rodzaju statywy stosuje się przede wszystkim w profesjonalnych studiach fotograficznych. Przypominają metalową kolumnę, którą znajduje się na masywnej podstawie. Tego rodzaju statywy są drogie, bardzo stabilne i ciężkie. W przypadku amatora będą jednak średnio użyteczne – zdecydowanie lepiej sprawdzą się w zakładach foto.

  • Statywy niestandardowe – oprócz tradycyjnych statywów dostępnych w sklepach fotograficznych, wyróżniamy również statywy specjalne, a więc takie, które przeznaczone są do wykonywania specjalistycznych zadań.

  • Monopody – statywy monopody są lekkie, wygodne i łatwe w transporcie. Niestety, mają jeden, znaczący minus – wymagają nieustannego podtrzymywania! Stosuje się je m.in. w przypadku niestabilnego podłoża czy podczas fotografowania koncertów.

Czy istnieje jeden, uniwersalny statyw dla każdego? Z całą pewnością nie, dlatego ważne jest, by wybrać taki, który idealnie sprosta naszym potrzebom i oczekiwaniom. Planując zakup, powinniśmy dokładnie określić, jaka ma być wysokość statywu, jego udźwig oraz waga. To, wraz z analizą naszych możliwości finansowych, pozwoli nam dobrać optymalne rozwiązanie.

Poprzedni artykułFotograf na ślub w Warszawie – co powinien umieć?
Następny artykułRadzimy jak wyposażyć profesjonalne studio fotograficzne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj